Fred Hoyle

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fred Hoyle
Doğum24 Haziran 1915(1915-06-24)
Gilstead, Bingley, West Riding of Yorkshire, İngiltere
Ölüm20 Ağustos 2001 (86 yaşında)
Bournemouth, İngiltere
Milliyetİngiliz
VatandaşlıkBirleşik Krallık
EğitimEmmanuel College, Cambridge
Çocuk(lar)Geoffrey Hoyle, Dr Elizabeth Butler
Kariyeri
DalıAstronomi
Çalıştığı kurumlarInstitute of Astronomy, Cambridge
Doktora
danışmanı
Rudolf Peierls
Maurice Pryce
Philip Worsley Wood
Doktora öğrencileriJohn Moffat
Chandra Wickramasinghe
Cyril Domb
Jayant Narlikar
Leon Mestel
Peter Alan Sweet
Diğer önemli öğrencileriPaul C. W. Davies
Douglas Gough
EtkiledikleriJocelyn Bell Burnell
Jayant Narlikar
Donald D. Clayton

Sir Fred Hoyle FRS (24 Haziran 1915 -20 Ağustos 2001), bir İngiliz astronom öncelikle yıldız nükleosentez teorisi ile fark edilmiştir ve genellikle diğer kozmolojik ve bilimsel konularda tartışmalı duruşa sahiptir özellikle "The Big Bang" teorisini reddi, bu terim BBC radyoda kendisi tarafından icat edilmiştir. Bir astronom olarak yaptığı çalışmalara ek olarak, Hoyle oğlu Geoffrey Hoyle ile birlikte sayısız kitaba sahip bir bilimkurgu yazarıdır. Hoyle Cambridge Astronomi Enstitüsü'nde çalışma hayatının çoğunu geçirdi ve birkaç yıl yönetici olarak görev yaptı. Geçirdiği felç sonrasında, Bournemouth, İngiltere'de öldü.

Gençlik ve kariyer hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Hoyle, Gilstead içinde Bingley Yorkshire Batı Riding, İngiltere yakınlarında doğdu.Babası, Ben Hoyle, Bradford yün ticareti çalıştı. Annesi, Mabel Pickard, Londra Kraliyet Müzik Koleji'nde okudu. Hoyle Bingley Grammar School'da eğitim gördü ve Emmanuel College, Cambridge'de matematik okudu. 1940 sonlarında, Hoyle Bahriye için radar araştırması, örneğin, gelen uçakların irtifa almak için bir yöntem oluşturulması, yapmaya Portsmouth'a gitmek için Cambridge'den ayrıldı. Ayrıca Graf Spee'de bulunan radar güdümlü silahlara karşı sorumluluk almıştır .İngiltere'nin radar projesi, Manhattan projesine daha personel istihdamı ve muhtemelen Kara Cloud İngiliz projesi için ilham kaynağı oldu. Bu savaş çalışmalarında iki önemli meslektaşı Hermann Bondi ve Thomas Gold vardı ve üç birçok ve derin kozmoloji tartışmaları yaptılar. Astronomları ziyaret avantajına sahip olduğu Kuzey Amerika'ya yapılan birkaç geziyi radar çalışmaları ödedi. Bir gezisinde, süpernovalar ve plütonyum bölünmesi nükleer fizik hakkında öğrendikleri ikisi arasındaki bazı benzerlik ve süpernova nükleosentezi hakkında erkenden yazmak için ilham kaynağı oldu. Ve başka bir gezi de Caltech'i ziyaret etti ve savaştan sonra orada birkaç ay inziva çekildi ve yıldız nükleosentezi hakkında tam bir teori geliştirmek için karbon-12 içinde Hoyle durumuna bakmak ve keşfetmek için onları ikna etmeye çalıştı. Savaştan sonra, 1945 yılında, St John Koleji, Cambridge'de öğretim görevlisi olarak başlayan Hoyle, Cambridge Üniversitesi'nde döndü .Hoyle'ün Cambridge yılları, 1945-1973, onun çok geniş bir yelpazede konuları kapsayan şaşırtıcı orijinallikte bir fikir ile dünya astrofizik teorisinin üstünde yükselmesini gösteriyor. 1958 yılında, Hoyle Plumian Professor of Astronomy'e ve Deneysel Felsefe alanında Cambridge Üniversitesi'ne atandı. 1967 yılında, Institute of Theoretical Astronomy'nin kurucu müdürü oldu daha sonra, burası Institute of Astronomy, Cambridge adını aldı Hoyle'ün açtığı bu yenilikçi lider kurum hızlıca teorik astrofizik için dünyada önde gelen gruplardan biri haline geldi. 1971 yılında MacMillan Memorial Lecture'ı the Institution of Engineers and Shipbuilders in Scotland'a teslim için davet edildi. O konuyu 'Astronomik Araçlar ve İnşaat' olarak seçti. Hoyle, 1972 yılında şövalye oldu. Hoyle 1972 yılında Plumian'da profesör pozisyonundan ve 1973 yılında enstitü direktörlüğü pozisyonundan bu hareket ile etkin bir şekilde kuruluş güç tabanı, bağlantıları ve istikrarlı maaşının çoğunu keserek istifa etti.

Cambridge'den ayrıldıktan sonra, Hoyle (genç astronomlar üzerinde dünya için büyük etkisi) popüler bilim kitapları yazdı ve en kaliteli bilimkurgu kitaplarının yanı sıra dünya çapında birçok popüler dersler sundu. Destek için araç sağlamak motivasyonun bir parçası oldu. Hoyle, (1967'den beri) Yeni Güney Galler Siding Spring Gözlemevi'nde 150-inç Anglo-Avustralya Teleskop için planlama aşaması sırasında ortak politika komitesi üyesi oldu.1973 yılında Anglo-Avustralya Teleskop yönetim kurulu başkanı oldu ve Galler prensi Charles tarafından 1974 yılında açılışa başkanlık etti. Cambridge'den istifasının ardından Hoyle Lake District'e taşındı ve kırlarda yaptığı yürüyüşler ile kendine zaman ayırdı kitap yazdı dünyada araştırma merkezlerini ziyaret etti ve neredeyse evrensel olarak reddedilen bilimsel fikirler üzerinde çalıştı. 24 Kasım 1997 tarihinde batı Yorkshire moorlands arasında yürüyüş yaparken çocukluk evinin yakınında Gilstead'ta Hoyle Shipley Glen adında bir dik dağ geçidinin içine düştü. Kabaca on iki saat sonra Hoyle arama köpek tarafından bulundu. O pnömoni ile iki ay boyunca hastanede kaldı, hipotermi sonucu olarak böbrek problemleri ve parçalanmış omuz problemi yaşadı, o günden sonradan hafıza ve zihinsel çeviklik sorunları yaşadı. 2001 yılında bir dizi acı atağı yaşadı ve 20 Ağustos Bournemouth'ta öldü.