Fransız buldoğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransız buldoğu
FrenchBulldog.jpg
Ülke Fransa
Köpek (Canis lupus familiaris)
Fransız buldoğu

Fransız buldoğu, iyi huylu, oyuncu, dikkatli ve meraklı bir köpek ırkıdır. Kulakları, yarasa kulağına benzer. Bekçilik görevini mükemmel bir şekilde yerine getirir. Fareleri hiç sevmez, onları acımasızca avlar. Diğer köpeklerden hoşlanmaz ama beraber büyüdüğü ev hayvanlarıyla iyi geçinir. Özellikle yaşlıları ve çocukları çok sever. Aşırı sıcaklar kalp krizi geçirmesine yol açabilir. Apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlar. Fazla yürüyüşten hoşlanmaz.

Temel Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Cesur, hareketli, dengeli, duygulu ve zekidir.

Neler Yapar?[değiştir | kaynağı değiştir]

Apartman bekçiliğinde de kullanılabilen, insana eşlik eden bir köpektir. Aynı zamanda amansız bir fare avcısıdır. Evde uyuması gerekir. İyi huyludur.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerli bir Fransız cinsidir. Muhtemelen İngiliz buldoğunun kanını taşır. 19. yüzyılın ikinci yarısında büyük bir şöhrete sahipti.

Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

9-12 kilo ağırlığında, 28–33 cm uzunluğunda olup, ortalama ömürleri 9-11 yıldır. Küçük, enerjik bir ırktır. Geniş, yuvarlak, yarasaya benzeyen kulakları ve yassı kare kafası vardır. İngiliz buldoğuna benzerlik gösterir. Derilerinin çok yumuşak olması onları çekici bir evcil hayvan yapar. İnsanlar için çok iyi birer arkadaştırlar. Cana yakın ve temkinli bir yaratılışı vardır, bu da onu mükemmel bir ev arkadaşı yapar. Çok oyuncudur. Diğer hayvanlarla ve çocuklarla iyi anlaşır.

Kişiliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu eğlenceli küçük köpek çok iyi bir oyun arkadaşıdır ve çok sıcakkanlıdır. Köpek kulübesinde yaşayamaz, her zaman aile ortamı içinde olmalıdır. Fransız buldoğu sosyalleştirilmelidir böylelikle diğer köpeklerle uyumlu olabilir. Fakat sert davranan küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Özelliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Sert eğitimlere cevap vermez. Onun için en uygunu sabırlı bir eğiticidir. İyi bir eğitmenle çok hızlı ilerleme gösterir. Yüksek ısıda solunum problemleri çeker. Su ve uygun bir gölgelik her zaman olmalıdır. Dışarıda yaşayamaz, sadece ev hayatı için uygundur. Sıcak havalarda egzersiz yaptırmamak gerekir, bu güneş çarpmasına neden olur. Havlayışı diğer köpeklerden farklıdır. Kısık sesle havlar.

Fransız buldoğunda görülebilecek hastalıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız Buldoğu ırkı köpeklerde sindirim sistemi sorunları, kalça displazisi, damak yarığı ve pıhtılaşma bozukluğu olan Von Willebrand hastalığı görülebilir.[1]

Gereksinimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Fazla bakıma gereksinimi yoktur. Lastik bir fırçayla taranması dökülmüş tüylerini gidermek için kullanılmalıdır. Ağız-burun kısmının yassı olmasından ötürü, Fransız buldoğu salyalanmaya meyillidir, dolayısıyla ağzı düzenli olarak temizlenmelidir. Gerektiği zaman yıkanmalıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "French bulldog köpeklerde görülebilecek hastalıklar". 13 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Ekim 2020.