Francesco Gasparini

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Francesco Gasparini
Francesco Gasparini, composer (caricature by Pier Leone Ghezzi, digitally reworked).png
Doğum 19 Mart 1661
Camaiore, Lucca, İtalya
Ölüm 22 Mart 1727 (66 yaşında)
Roma
Meslek Müzisyen, Besteci, Müzik öğretmeni, Müzik kuramcısı

Francesco Gasparini (d. 19 Mart 1661, Camaiore, Lucca, İtalya – ö. 22 Mart 1727, Roma), İtalyan Barok bestecisi ve öğretmeni.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gasparini, Lucca yakınlarında doğmuştur. Müzik eğitimini Roma'da yapmış ve Corelli ile Pasquini öğretmenleri olmuşlardır.

1682'de eğitimini bitirir bitirmez Roma'da "Modanna dei Monti Kilisesi"'nin müzik direktörü ve orgcusu olmuştur. 1684'te Bologna'daki "Accademia Filarmonica" kurumuna "şarkıcı üye" olarak katılmıştır ve 1685'te ise "besteci üye" olarak kabul edilmiştir.

Opera besteciliği kariyerine 1686'da başlamış ve ilk operası olan Olimpia Vendicata prömiyeri Livorno'da sahnelenmiştir. Bundan sonra Gasperini opera bestecilik hayatında 60 kadar 60 hazırlamış; bunların hepsi zamanında sahnelenmiştir ama günümüzde hiçbiri yapımlanmamaktadır. Hazırladığı ilk tutulan operası olan Rodericonun prömiyer temsili 1694'te Roma'da yapılmıştır. Hayatında hazırladığı opera eserleri arasında en popüler olanı 1705'te Venedik'te sahnelenen teması William Shakespeare'in Hamlet eserine dayanan Ambleto operası olmuştur.

1701'de Venedik'e geçmiş ve orada Antonio Vivaldi'nin de müzik çalışmaları ile ünlü Pio Ospedale della Pietà'nin adlı yetimhanenin müziksel direktörlüğünü yapmıştır. Venedik'te iken 1713'e kadar 24 opera eseri hazırlayıp sahnelenmesini sağlamıştır. Bunlardan çoğunun prömiyeri Venedik'te "Teatro Tron de San Cassiano" sahnelenmiştir.

Kısa bir müddet Città di Castello'da kaldıktan sonra 1716'da Gasparinı iekrar Roma'ya dönmüştür ve "Marchese Francesco Maria Ruspoli" adlı müzik seven çok zengin bir asıl kontun orkestra şefi ve saray bestecisi olarak yanına girmiştir. 1718 ile 1724 arasında Gasperini kendini besteciliğe hasretmiştir. Hazırladığı operalar İtalya'da Roma'da Torino'ya kadar yaygın olarak operaevlerinde yapımlandı. Son tutulan opera eseri olan Tigrane operasının prömiyeri 1724'te Roma'da yapıldı.

1725'ten ölümüne kadar Gasperini bestecilik yanında, Roma'daki "San Giovanni in Laterano" Kilisesi müzik direktörlüğü de yapmıştır. Bu çalışmaları yanında Gasperini müzik öğretmenliği de yapmaktaydı. En çok ün kazanmış olan öğrencileri Domenico Scarlatti ve Benedetto Marcello oldular. Gasperini Venedik'te iken 1708'de müzik hakkında kitaplar yazmaya başladı. "L'armonico pratico al çimbalo" adlı bir pratik klavsen çalma metot kitabı ilk kitabıdır. "Basso continuo tipi armoniler" üzerinde yazdığı müzik kuramı kitabı 1839'a kadar basılıp müzisyenler tarafından kullanılmıştır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Operalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Anamadde: Francesco Gasparini operaları listesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]