Francesc de Paula Villar y Lozano

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Francisco de Paula del Villar y Lozano
Francisco del Villar.jpg
Kişisel bilgiler
Doğum 1828
Murcia
Ölüm 1901 (72-73 yaşlarında)
Barselona
Vatandaşlık İspanya İspanya
Çalışma ve başarıları
Etkin yılları 1874 - 1892
Anıtların restorasyonu Santa María del Pí
Casa de la Misericordia
Santa María de Vilafranca Bazilikası
Gerçekleşmemiş projeleri La Sagrada Familia
Bilimsel çalışmalar Acil Durum Hastanesi

Francesc de Paula Villar y Lozano ya da tam adıyla Francisco de Paula del Villar y Lozano, İspanyol mimar. Madrid'teki San Fernando Güzel Sanatlar Akademisi'nden 1852 yılında mimarlık diplomasını almıştır.

1854'teki kolera salgınına karşı bir dizi acil durum hastanesi projesinde yer aldı. San Fernando Güzel Sanatlar Akademisi'nde kütüphanecilik, anıtlar komitesi üyeliği, mimarlık birliği başkanlığı ve mimarlık okulu yöneticiliği yapmıştır.

Piskoposluğun mimarı olarak, 1874'ten 1892'ye kadar Santa María del Pí Kilisesi, Santa María de Vilafranca Bazilikası ve La Casa de Misericordia restorasyonlarında çalıştı. Birçok cemaat kilisesinin de tasarımcıdır. Ayrıca Antoni Gaudí'nin tasarımcısı sıfatıyla Montserrat Manastırı'nın kubbesini tasarlamıştır.

1877 yılında, San Jose Dindarları Birliği'nce La Sagrada Familia'yı inşa etmek üzere görevlendirildi. 1883'te ise kendisini görevlendiren birliğin başkanı ile fikir ayrılığından dolayı bu işten ayrıldı. Kendisinden sonra ise projeyi Antoni Gaudí devraldı.

Villar y Lozano'nun La Sagrada Familia projesi.