France Football

Vikipedi, özgür ansiklopedi
France Football
Derginin, Tanju Çolak'ın 1988 Altın Ayakkabı ödülünü kazandığını duyurduğu kapağı.
EditörFrançois Morinière
KategorilerFutbol
Sıklıkİki haftada bir
YayımcıAmaury Grup
İlk sayı1946
ÜlkeFransa
DilFransızca
Websitehttp://www.francefootball.fr

France Football, dünyanın her yerinden futbol haberlerinin bulunduğu iki haftada bir yayımlanan Fransız futbol dergisi. Dergi görsel haberler, UEFA Şampiyonlar Ligi'ndeki büyük karşılaşmaların istatistikleri ve Avrupa liglerinden geniş kapsamlı haberlerle Avrupa'nın en saygın spor yayımlarından biridir. Dergi ilk kez 1946 yılında yayımlanmıştır.

Dergi tarafından verilen ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Ballon d'Or[değiştir | kaynağı değiştir]

Ballon d'Or (Altın Top ya da Avrupa’da Yılın Futbolcusu Ödülü), France Football dergisinin dağıttı en önemli ödüldür. Ödül, Stanley Matthews'un 1956’da kazandığı ilk yıldan beri her yıl düzenli olarak verilmektedir. 2020 yılında COVID-19 pandemisi nedeniyle verilemeyen bu ödülün en son kazananı Arjantinli futbolcu Lionel Messi'dir.

Ballon d'Or Féminin[değiştir | kaynağı değiştir]

2018 yılından bu yana yılın en başarılı kadın futbolcusuna verilen ödüldür. Bu ödülü ilk Norveçli futbolcu Ada Hegerberg kazanmış olup, 2023 yılındaki ödülü İspanyol futbolcu Aitana Bonmati kazanmıştır.

Fransa'da Yılın Futbolcusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dergi, her yıl yılın en iyi Fransız futbolcusunu seçer. 1995 yılına dek sadece Fransa'da oynayan Fransız oyuncular bu ödülü kazanabiliyorlardı. 1996 yılından beri yurt dışında oynayan Fransız oyuncular da bu ödülü kazanabilmektedirler. 2001'den beri eski kazananlar yılın kazananını seçmektedirler.

Yılın çalıştırıcısı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dergi her yıl yılın en iyi çalıştırıcısını seçmektedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]