İçeriğe atla

François Quesnay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
François Quesnay
Francois Quesnay
Genel bilgiler
Doğum4 Haziran 1694(1694-06-04)
Méré Ile-de-France
Ölüm16 Aralık 1774 (80 yaşında)
Versay
UyrukFransız
AlanıPolitika, Ekonomi

François Quesnay (1694-1774), Fransız hekim ve iktisatçı. Fizyokratlar diye bilinen ekonomistlerin önderi.

Yaşamı ve eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tableau economique, 1965

Orta hâlli bir ailenin çocuğu olan François Quesnay, tıp öğrenimini gördükten sonra Mantes'daki Hôtel-Dieu'nün başcerrahı oldu. Cerrah ve doğum uzmanı olarak büyük ün kazandı. 1730'da yazdığı Kan Almanın Etkileri Üstüne Gözlemler adlı yapıtında, o güne kadar bu konuda ileri sürülmüş olan savları çürüttü. 1736'da Hayvansal İktisat Üstüne Fiziksel Deneme adlı kitabını yayınladı. 1737'de Cerrahlık Akademisi'nin sürekli sekreteri, 1749'da Madame de Ponpadour'un, 1752'de de kral XV. Louis 'nin hekimi oldu.

Quesnay, Versay şatosunda kendisine ayrılan dairede Diderot, Turgot, Mirabeau markisi, Dupont de nemours, Lemercier de La Riviére gibi iktisat sorunlarıyla ilgilenen ve ileride fizyokrat grubunu oluşturacak olan saray çevresi kişilerini bir araya getirdi.

Toplum konusunda genel bir kuram ileri süren ve biri felsefi ("doğal düzen") öbürü iktisadi ("katışıksız ürün") nitelikli iki temel kavrama dayanan fizyokrasinin ya da fizyokratlar okulunun kurucusu Quesnay, öğretisini, Diderot'un Ansiklopedisi'ne yazdığı iki maddeyle ("çiftçi" (1756) ve "tahıl" (1757)) ortaya koydu. 1758'de doğal iktisat yasaları görüşünü biçimlendirdiği temel yapıtı İktisadi Tablo yayınladı.

Toplumsal yapıdaki zenginliğin kaynağının yalnızca tarım olduğunu ileri süren Quesnay, serbest mübadeleye ve özellikle tahılların serbest dolaşımına önem verilmesini istemiştir.