Folk punk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Folk punk
Müzikal kökenleri
Kültürel kökenleriErken 1980'ler, Birleşik Krallık ve ABD
Önemli çalgılar
Popülerlik1980'ler
Alt tarzlar
Diğer konular

Folk punk, halk müziği ve punk rock'ın birleşimidir. Tür, 1980'lerin başında İngiliz The Pogues ve Amerikan Violent Femmes grupları tarafından popülerleştirildi. Bu dönemde bazı folk punk grupları ana akım müzik dünyasında başarı elde etti. Daha yakın yıllarda, akımın alt türleri olan celtic punk ve gypsy punk bazı ticari başarılar yaşamışlardır.

Özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Folk punk'ı tanımlamak oldukça zordur ve net bir tanım bulunmamaktadır. Folk punk; Celtic punk, gypsy punk, riot folk, anti folk, alt. country, crusty punk, gutter punk, indie punk ve lo-fi punk da dahil olmak üzere kendi içinde çeşitli pek çok müzik tarzını için alan bir şemsiye terimdir.[1]

Müzisyenler punk rock tarzında müzik üretirler, ancak mandolin, akordeon, banjo veya keman gibi ek halk enstrümanlarının kullanımı da yaygındır.[2] Folk punk, ırk, sınıf, feminizm, hayvan hakları, LGBT ve anarşizm gibi konularını irdeleyen ve solcu politik görüşleri içeren zengin bir tarihe sahiptir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Haas, B.D. (2013). "Performing folk punk: agonistic performances of intersectionality". LSU Doctoral Dissertations. 798. 23 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ekim 2018. 
  2. ^ Sweers, B., Electric Folk: The Changing Face of English Traditional Music (Oxford University Press, 2005), pp. 197-8.