İçeriğe atla

Flip flop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bistable multivibratör (R1, R2 = 1 kΩ, R3, R4 = 10 kΩ).

Bir elektronik devreye çalışma gerilimi uygulandığı sürece durumunu ve buna bağlı olarak çıkışındaki değeri devamlı olarak koruyan multivibratör çeşidi Flip Flop (yaz-boz) olarak isimlendirilir. FF olarak sembolize edilir. Lojik kapılar ile oluşturduğumuz flip floplar lojik devrelerde en önemli bellek elemanlarıdır. FF'ler için çift kararlı multivibratör (bistable multivibratör) terimi de kullanılır. FF'lerin tetikleme girişine uygulanan kare veya dikdörtgen şeklindeki sinyaller, tetikleme sinyali/palsi olarak adlandırılır. FF devresi tetikleme sinyalinin pozitif kenarında tetikleniyorsa pozitif kenar tetikleme negatif kenar tetiklemeli devre olarak tanımlanır.

Birçok FF türü vardır. Bunlardan en çok kullanılanları:

  • R-S (reset-set) tipi FF
  • Tetiklemeli (clocked) R-S FF
  • J-K Tipi FF
  • Master Slave tipi FF
  • D (data) tipi FF
  • T(Toggle) tipi FF'dir

Tarihsel olarak flip-flop terimi, hem seviye tetiklemeli (asenkron, şeffaf veya opak) hem de tek veri bitini kapılar kullanarak depolayan kenar tetiklemeli (senkron veya saatli) devrelere genel olarak atıfta bulunmuştur.[1] Modern yazarlar flip-flop terimini yalnızca kenar tetiklemeli depolama elemanları için ve mandalları seviye tetiklemeli olanlar için ayırmıştır.[2][3] "Kenar tetiklemeli" ve "seviye tetiklemeli" terimleri belirsizliği önlemek için kullanılabilir.[4]

Seviye tetiklemeli bir mandal etkinleştirildiğinde şeffaf hale gelir, ancak kenar tetiklemeli bir flip-flop'un çıkışı yalnızca bir saat kenarında (pozitif veya negatif gidiş) değişir.

Farklı tipte flip-floplar ve mandallar genellikle çip başına birden çok elemanla entegre devre olarak vardır. Örneğin, 74HC75, 7400 serisinde dörtlü şeffaf bir mandaldır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

[1] 15 Ocak 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ For example, Digital Equipment Corporation's Logic Handfbook Flip Chip™ Modules 1969 edition calls transparent RS latches as "R/S Flip Flops" (http://www.bitsavers.org/pdf/dec/handbooks/Digital_Logic_Handbook_1969.pdf page 44)
  2. ^ Pedroni, Volnei A. (2008). Digital electronics and design with VHDL. Morgan Kaufmann. s. 329. ISBN 978-0-12-374270-4. 
  3. ^ Latches and Flip Flops (EE 42/100 Lecture 24 from Berkeley) "...Sometimes the terms flip-flop and latch are used interchangeably..."
  4. ^ Roth, Charles H. Jr. (1995). "Latches and Flip-Flops". Fundamentals of Logic Design (4th bas.). PWS. ISBN 9780534954727.