Flappy Bird

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flappy Bird
GeliştiriciDotGEARS Bunu Vikiveri'de düzenleyin
Yayımcı.GEARS Studios
YapımcıNguyễn Hà Đông (Dong Nguyen)
PlatformlariOS[1]
Android[2]
Amazon Fire TV[3]
Çıkış24 Mayıs 2013
TürArcade
ModTek oyunculu oyun Bunu Vikiveri'de düzenleyin

Flappy Bird, Nguyễn Hà Đông (Dong Nguyen) tarafından akıllı telefonlar için yapılan bir oyundur. Aslında bu oyun iPhone 5 için 5 Mart 2013'te piyasaya sürüldü, fakat oyunda yapılan küçük bir güncelleme yüzünden oyun aniden bir trend haline gelmiştir. 2014 ise oyun Amerika ve Çin gibi ülkelerde en çok bedava indirilen oyunlar listesine girmiştir.

Fakat oyun 9 Şubat 2014 tarihinde yapımcının isteği üzerine Google Play ve App Store'dan kaldırılmıştır. Bu istek ise 1 gün öncesinden yapımcının Twitter hesabindan attığı tweet sayesinde biliniyordu: Sorry Flappy Bird users, 22 hours from now, Flappy Bird will be taken down. I can't take this anymore. diyerek yapımcı burada dünyanın ve medyanın dikkatine katlanamadığından dolayı oyunu 22 saat sonra kaldıracağını söylemiştir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

"Flap" sözcüğü "kanat çırpma" yansıma söz öbeğinin İngilizce karşılığıdır. Oyunda bahsi geçen kanat çırpma, kuşun havada çırpınması demektir.

İçeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Flappy Bird, tek kişilik bir oyundur. Kanat çırpan kuş her komutta yükselir ve bariyerlerin arasından geçmeye çalışır. Bariyerlere veya yere değen kuş ölür ve oyun yeniden başlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Flappy Bird on the App Store on iTunes". 16 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2014. 
  2. ^ "Flappy Bird – Android Apps on Google Play". 8 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Ocak 2015. 
  3. ^ "Flappy Birds Family". Amazon.com. 18 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]