Flóki Vilgerðarson

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İzlanda'ya yapılan keşif seferleri. Hrafna-Flóki'nin seferi yeşil ile gösterilmiştir.

Flóki Vilgerðarson (9. yy), İzlanda'ya kasıtlı olarak yelken açan ilk Viking denizci. Hikâyesi Landnámabók el yazmasında anlatılmıştır.

868 yılında, Garðar Svavarsson'un bulduğu toprakları aramak için kuzeye doğru yola çıkmıştır. Norveç'in batısından Shetland Adaları'na doğru denize açılmış, devamında Faroe Adaları'nda karaya çıkmıştır. Oradayken, İzlanda'yı arayışında faydalanmak için yanına üç kuzgun aldığından Hrafna-Flóki (Kuzgun Flóki) olarak tanınmıştır. Yelken açtıktan sonra kuzgunları uçurmuş; ilk kuzgun Faroe'ye geri dönmüş, ikincisi havada dolanıp gemiye geri dönmüş, üçüncüsü ise kuzeybatı yönüne doğru uçmuş ve geri dönmemiştir. Flóki de kuzeybatı yönüne doğru ilerlemiş ve İzlanda'nın batı kıyılarını keşfetmiştir. Westfjords bölgesinde karaya çıkmış ve kışı Vatnsfjörður'da geçirmiştir.[1] Buzdağlarıyla kaplı bir fiyordu gördükten sonra, bulduğu toprakları Ísland olarak adlandırmıştır.[2]

Popüler kültüre etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikings dizisinde Gustaf Skarsgård'ın canlandırdığı Floki karakteri, Flóki Vilgerðarson'dan ilham alınarak oluşturulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Hrafna-Flóki - The Exodus from Norway" (İngilizce). Saga Museum. 24 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2019. 
  2. ^ Leche, V.; Nyström, J. F.; Warburg, K.; Westrin, Th. (1908). "Uggleupplagan. 8. Feiss - Fruktmögel". Nordisk familjebok (İsveççe). Projekt Runeberg. ss. 608-609. 11 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Mayıs 2019. 

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]