Finntroll

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Finntroll
Genel bilgiler
Başladığı yer Helsinki, Finlandiya
Tarzlar Folk metal, black metal, humppa
Etkin yıllar 1997 - günümüz
Müzik şirketi Spinefarm, Century Media
Resmî site finntroll.net
Üyeler Vreth Lillmåns
Samuli "Skrymer" Ponsimaa
Mikael "Routa" Karlbom
Sami "Tundra" Uusitalo
Samu "Beast Dominator" Ruotsalainen,
Henri "Trollhorn" Sorvali,
Aleksi "Virta" Virta

Finntroll, Helsinki, Finlandiya çıkışlı bir ekstrem metal ve folk metal grubudur.[1] Black metal ve folk metalin bileşenlerini humppa adı verilen Fin halk müziğiyle birleştirmişlerdir. Finntroll'ün şarkılarının çoğu, Visor Om Slutet albümündeki Madon Laulu hariç, İsveççedir. Finntroll'ün ilk solisti Katla, Finlandiya'da İsveççe konuşan azınlığın bir parçası olduğundan beri İsveççeyi, Fincenin üstüne kullanmaya karar verdi ve seslerin grubun "trollce" kıyafetlerine daha çok uyduğuna karar verdi. Şimdiye kadar birçok solist değiştirmelerine rağmen, Finntroll'ün geleneği hiç değişmedi.

Grup üyeleri Vreth ve Skymer'a göre, grubun ismi, İsveçli rahiplerin Finlandiya'ya gelirken vahşi görünüşlü bir adamla karşılaşması ve adamın İsveçlilerin birçoğunu öldürmesini konu alan eski bir Fin efsanesinden alınmıştır. Rivayete göre, olaydan kurtulanlar "Finn-troll" hikâyesini yaymıştır.

Finntroll'ün şarkı sözleri başlıca efsaneler ve hayali Troll-Kral "Rivfader" etrafında, topraklarına giren ve kendi dinlerini yayan Hristiyanlara karşı savaşan trolller hakkındadır. Yenilenen bir tema ise de "Aamund" ve "Kettil" adlarındaki iki rahip hakkında olan hikâyedir.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Finntroll 1997'de Teemu "Somnium" Raimoranta (Impaled Nazarene'in gitaristi) ve vokalisti Jan "Katla" Jämsen tarafından kuruldu. İlk demoları "Rivfader" bir yıl sonra 1998'de kaydedildi. Demo kaydından sonra Samu Ruotsalainen (Barathrum, Shape of Despair ve Rapture'dan), gitarist Samuli Ponsimaa, klavyeci Henri "Trollhorn" Sorvali (Moonsorrow'dan) ve basist Sami Uusitalo gruba katıldı. Grup Spinefarm plak şirketinin ilgisini çekti; kontrat imzaladılar ve sonuç olarak Midnattens Widunder karını elde ettiler.

Stüdyo albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Midnattens Widunder (1999)
  • Jaktens Tid (2001)
  • Nattfödd (2004)
  • Ur Jordens Djup (2007)
  • Nifelvind (2010)
  • Blodsvept (2013)
  • Vredesvävd (2020)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sadie, Stanley (2021). The new Grove dictionary of music and musicians (5. bas.). New York: Grove. ISBN 978-0195170672.