Film afişi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çeşitli film afişleri

Film afişi, gösterimdeki filmin isminin, önde gelen oyuncularını isimlerinin ve genellikle resimlerinin yer aldığı, izleyici film hakkında aydınlatma ve merak uyandırmayı hedefleyen posterlerdir. Afişlerin alt tarafında filmi kimin yaptığı, yönetmenin kim olduğu ve oyuncularının isimleri yer alır. Afişlerin orta kısmında genellikle izleyicinin merakını çekmesini beklenen kısım yer alır. Afişlerin üst tarafında, filmde yer alan ünlü oyuncuların ya da tanınmış oyuncuların isimleri yer alır. Çeşitli boyutlarda olabilmektedir.

Afişler de filmler gibi telif haklarıyla korunmaktadır. Yapımcının izni olmadan afişi kopyalamak, çoğaltmak yasaktır.

Günümüzde klişeleşmiş film afişleri vardır. Örneğin; yan yana gözleri aynı hizada bulunana oyuncu afişleri, oyucuları kare kare ve ayrı ayrı çerçeveler içinde gösteren afişleri veya üçe bölünmüş bir afiş gökyüzü, filmden bir sahne ve altta oyuncu listesi olan bir görünüm gibi.

Türk Film Afişleri[değiştir | kaynağı değiştir]

1920'lerde eski Türkçe ve Fransızca yazıların olduğu film afişlerine rastlanmaktadır. 1922 yılında Kemal Film tarafından, Muhsin Ertuğrul yönetmenliğinde çekilen Boğaziçi Esrarı (Nur Baba) filmi sadece yazı içeren bir el ilanına sahip olsa da, ülkemizdeki film afişi geleneğinin varlığına işaret etmektedir.[1]

İlerleyen yıllarda filmlerin posterleri renklenerek illüstrasyonlar içermeye başlayacaktır. 1960'lı yıllardan itibaren gelişen sanayi ile birlikte afiş sanatı da canlanır. Reklam fotoğrafçılığının gelişimine paralel olarak film afişlerinde fotoğrafların da kullanımı artmıştır.

Türk sinemasının film afişlerine, grafikleri ve çizimlerini katan sanatçılardan bazıları:[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Art Print & Poster Sözlüğü: Poster Sanatı, Film Afişi, Sergi Afişi". Open Digital Gallery. 16 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2022. 
  2. ^ İnanoğlu, Türker (2004). 5555 afişle Türk Sineması. Kabalcı. ISBN 978-975-8240-99-9. 19 Nisan 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2022.