Filistin Futbol Federasyonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Filistin Futbol Federasyonu (Arapçaالاتحاد الفلسطيني لكرة القدم), Filistin Ulusal Yönetimi'nin futboldan sorumlu organıdır. Filistin millî futbol takımının yönetimini de elinde bulunduran federasyon, bugünkü İsrail Futbol Federasyonu'nun eski adıdır. İsrail Futbol Federasyonu ve sonraki Filistin Futbol Federasyonu kayıtlarında 1934-1940 yılları arasında Filistin / Eretz İsrail Futbol Federasyonu tarafından oynanan 5 uluslararası maçı vardır. 1962 yılında kurulmuştur.

Futbol, Filistin'in İngiliz mandası döneminde Filistin'deki kitlesel bir popülerlik kazandı ve Filistin Futbol Federasyonu 1928 yılında kurularak FIFA'ya katılmak için başvurmuştur. Başvuru 1929 yılında kabul edildi. 1934'te Filistin millî takımı (veya Filistin / Eretz İsrail ekibi olarak biliniyordu), Dünya Kupası elemelerinde Katılmak için mücadele verdi. Dünya Kupası'nın herhangi bir aşamasında ilk Asya takımıydı.

Yeni Filistin Futbol Federasyonu 1952 yılında kuruldu. Onun halefi olan ve 1962 yılında kurulan Filistin Futbol Federasyonu, 1974 yılında kurulduğundan yana Arap Futbol Federasyonları Birliği'nin bir üyesi olmuştur. Filistin YönetimiNİN oluşturulmasından sonra, Filistin Futbol Federasyonu 1998 yılında FIFA'nın bir üyesi olarak kabul edildi. Filistin Futbol Federasyonu aynı zamanda 2001 yılından bu yana Batı Asya Futbol Federasyonu ve Asya Futbol Konfederasyonu'nun (AFC) bir üyesi olmuştur.

11 Şubat 2011 tarihinde, Filistin Futbol Federasyonu'nun ilk kadın ligi kurulmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]