Filistin (çizgi roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Filistin (İngilizce: Palestine), Joe Sacco tarafından yazılan ve çizilen çizgi roman kitabıdır. Malta kökenli Amerikalı bir gazeteci olan Joe Sacco, 1991 Aralık - 1992 Ocak aylarında gittiği Filistin'in Batı Şeria ve Gazze şehirlerindeki tecrübe ve röportajlarını bu kitapla aktarmıştır. Joe Sacco, Filistin meselesini birçok yönüyle ele almış; bir gazeteci olarak edindiği bilgileri okuyucuya çizgi roman olarak sunmuştur.

Basım Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitabı oluşturan çizgi romanlar 1993 - 1995 yılları arasında dokuz cilt hâlinde yayımlanmıştır. 1996 yılında ise tüm ciltler "Filistin" adıyla tek kitapta toplanmış, Edward Said'in önsözüyle yayımlanmıştır. Kitabın Türkçe baskısı, Hilal Zeybek'in çevirisiyle İthaki Yayınları tarafından 2009 yılında yapılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitap, yazarın Kahire'den Filistin'e geçişiyle başlar; El Halil, Nablus, Ramallah, Gazze, Batı Şeria gibi birçok şehir ve bölgede gerçekleştirdiği çok sayıda ziyaretin ayrıntılı anlatım ve çizimlerle devam eder. Mülteci kampları, sürülmüş ve evsiz Filistinlilerin yaşam bölgeleri anlatılır. Yazar yalnızca genel politik olaylara odaklanmaz, birebir röportajlarla elde ettiği insan hikâyelerini geniş bir biçimde aktarır. Bu görüşmeler üzerinden kitapta; Filistin ve İsrail'de sosyal yaşam, ekonomik durum, yoksulluk, işkenceler, cezaevleri, yargı süreçleri, kadın hakları, Filistin'deki farklı siyasi gruplar arasındaki etkileşim ve çatışmalar, bölgedeki engellilerin eğitimi ve rehabilitasyonu, insanların dini konulara yaklaşımı gibi farklı konular, çeşitli boyutlarıyla ele alınır. Joe Sacco bu konuları çizgi roman biçiminde sunarak, fotoğraflanması zor olan çatışma ve işkence gibi hususları okuyucunun zihninde canlandırmasını kolaylaştırmıştır. Ayrıca politik ağırlığı olan bu konular, çizgi roman tarzının rahatlığı ve yer yer mizahi üslubu sayesinde genel okuyucuya hitap edecek bir şekilde hazırlanmıştır.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Filistin kitabı 1996 yılında Amerikan Kitap Ödülü'nü kazanmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sacco, Joe, Filistin. İstanbul: İthaki Yayınları, s.287