Filiberto Ojeda Rios

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search


Filiberto Ojeda Ríos

Doğum Tarihi: 26 Nisan, 1933
Doğum Yeri: Naguabo, Porto Riko
Ölüm Tarihi: 23 Eylül, 2005
Ölüm Yeri: Hormigueros, Porto Riko
İşi: Muzik Sanatçısı
Ek Bilgiler:

Macheteros örgütünün önderi
FALN, MIRA örgütlerinin kurucusu
Ölümünden önce, 1983'deki banka soygunu nedeniyle,
FBI'nın "En Çok Aranan Kaçakları"ndan birisi

Filiberto Ojeda Ríos (26 Nisan, 193323 Eylül, 2005), yaşamını Porto Riko adasının bağımsızlığına adamış, bu yolda genellikle demokratik olmayan yöntemlerle savaşmış Puerto Riko'lu müzik sanatçısı.

Boricua Halk Ordusu (Ejército Popular Boricua – Los Macheteros) adını taşıyan ve Porto Riko'yu zor kullanarak ABD boyunduruğundan kurtarmayı amaçlayan yeraltı örgütünün kurucusu ile önderi olan Rios, 23 Eylül 2005'te Porto Riko'nun batısındaki bir çiftlik evinde FBI görevlilerince öldürüldü.

Bir yandan ABD'ye bağlı olup, aynı pasaportu kullanmak, öte yandan dilsel ve ekinsel olarak bambaşka bir topluluğa (İspanyol) bağlı olup, olimpiyatlara bile kendi ayrı takımıyla katılmak gibi zıtlıklarla dolu olan Porto Riko'da, Rios, halk desteği çok küçük, yalıtılmış bir örgütün önderi olarak kaldı.

Bağımsızlık savaşımında kullandığı zor içeren yöntemlerle, kendi yurttaşlarından destekten çok sevgi gördü.

Asıl işi bir Salsa topluluğunda gitar ile trompet çalgıcılığı olan Rios'un, Puerto Rikoluların İspanyol boyunduruğuna karşı 1868 ayaklanmasının yıldönümü olan 23 Eylül'de FBI'ca öldürülmesi, yalnızca çok sınırlı yandaşlarınca değil, ABD yandaşı Puerto Rikolularca ve Porto Riko valisince de eleştirildi.