İçeriğe atla

Ferney Voltaire

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ferney-Voltaire, Fransa'nın Ain bölgesinde, Gex yöresine bağlı bir ilçedir.[1] 2006 sayımına göre nüfusu 7600 kişidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Voltaire'in heykeli, Voltaire Caddesinde, Belediye binası ve Kilise arasında yer alır, 1890 yılında dikilmiştir.

Ferney Voltaire, Fransa'nın İsviçre sınırında, Cenevre'nin birkaç kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Cenevre Havalimanı'nın ise kuzeybatısındadır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Adı ilk zamanlarda Fernex olan Ferney, 1878'den itibaren, Voltaire'e ithafen Ferney-Voltaire olarak adlandırılmıştır. Voltaire, çağdaşı ve rakibi olan Rousseau'nun yaşadığı Cenevre'nin yakınındaki bu ilçeye 1759'dan itibaren yerleşmiştir.

Voltaire kasabaya geldiğinde, Ferney'de ancak yüz kadar kişi yaşamaktaydı. Yerleşmesini müteakip, yüzlerce ev yaptırmış, kilisenin, okulun, hastanenin, su deposunun ve çeşmenin finansmanını sağlamıştır. Voltaire bu nedenle, Ferney'nin velinimetidir ve ana caddeye heykeli dikilmiştir.

Ayrıca, bataklıkların kurutulmasını sağlamış, pazar ve fuarlar açarak sanatçıları kasabaya çekmiş ve 1771'de dendiği gibi halkın ekmek parasını sağlamıştır. Eski binayı yıktırıp bugün Voltaire Şatosu olarak bilinen evini inşa ettirmiştir.

Anıtlar ve turistik yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Voltaire'in Şatosu
CERN
  • Ferney-Voltaire Şatosu, Fransa Cumhuriyeti tarafından 1998'de satın alınmıştır. 1958'den beri tarihi eser sayılmaktadır.
  • Voltaire'in heykeli
  • CERN, Parçacık fiziği laboratuvarı.[2] LHC deneyinin sonuna kadar turistik gezilere ara verilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 
  2. ^ Raymond, Gino (2008). Historical dictionary of France (2. bas.). Lanham, Md.: Scarecrow Press. ISBN 978-0810850958.