Ferhat Atik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ferhat Atik

Ferhat Atik (d. 11 Ağustos 1971, Kıbrıs) birçok kitap,roman,kısa film, belgesel ve uzun metraj sinema filmi olan bir Türk yazar,senarist ve yönetmendir.Yazar, occupy filmmakers ve occupy writers aktivistidir. Ekonomi, edebiyat ve sinema alanlarında doktora seviyesinde eğitimler almıştır. Çok sayıda gazete,dergi ve uluslararası yazım grubunda makaleleri ve araştırmaları yayımlanmıştır. Romanlarında Flaubert Ekolü temsilcilerinden olan yazar,İtalya, Hindistan,Türkiye Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs'ta tanınan ve çalışmaları gösterime girmiş birçok kısa film ve filmin de senarist, yönetmen ve yapımcılığını üstlenmiştir.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs’ın Lefkoşa ilçesinde doğan yazar, eğitimlerini Türkiye,İngiltere ve Amerika’da sürdürmüş ve 1994’te başlayan profesyonel yazım hayatında ilk eseri olan İpek Yolu ile okuyucuya ulaşmıştır. Yazar, devam eden zamanlarda,ardı arkasına çıkardığı eserlerle dikkat çekmiş ve kitaplarının yanı sıra,içerisinde dünyada ilk defa yapılmış olanlar da olmak üzere birçok belgesel, kısa film, film ve roman üretmiştir. Bu eserlerinin bir çoğu ödüllü ve özellikle film,belgesel ve kısa filmleri İtalya, Türkiye ve Hindistan gibi ülkelerde birçok festivalde gösterilmiştir.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk kitabı 1997 ve ikinci baskısı ile 2001 yıllarında basılmış olan İpek Yolu’dur. Ardından sırası ile; 2006 yılında Sonbahar, 2009 ve 2010 yılında çift baskı olan Oyuncak Araba, 2011 yılında yayımlanan Çifte Liman, 2012 yılında Vakit Varken ve 2014’te basımı gerçekleştirilen Lambousa Krallığı kitapları gelmektedir.Yazar senaryosu ile yönetmenlik ve yapımcılıklarını da üstlendiği birçok kısa film, uzun metraj sinema filmi ve belgesel filmlere de imza atmıştır. Bunlar 2010 yılında çekilen Awareness, 2011 yılında çekilen Anahtar 2014 yılında çekilen Geleceğe Mektuplar, yine 2014 yılında tamamlanan Soy İzi Peşinde ve bir diğer filmi CinemaCinema ile 2015’te tamamlanan Rüzgar Gülü'dür.

Ünlü İranlı yönetmen Jafar Panahi'nin özgürlüğe kavuşması için aktivist olatak görev alan ve hukuki girişimlerde bulunan yazarın, tüm bu çalışmaları yanında 6 bini aşan makalesi ve 50’yi aşkın akademik araştırması bulunmaktadır. Yazar şu sıralarda, “Kendi divanında bir psikanalist” adını taşıyan ve dünyaca ünlü psikanalist Prof.Dr. Vamık D. Volkan’ın hayatı ve meslek deneyimini konu alan kitabı 2016 yılında basılmıştır. Bir uzun metraj sinema filmi olan Gökyüzü Yok isimli filmin çekimine hazırlanmaktadır.