İçeriğe atla

Ferdi Tayfur (dublaj sanatçısı)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ferdi Tayfur (seslendirme sanatçısı) sayfasından yönlendirildi)
Ferdi Tayfur
Ferdi Tayfur
Doğum1904
Çanakkale, Osmanlı İmparatorluğu
Ölüm21 Mart 1958 (54 yaşında)
İstanbul, Türkiye
MeslekYönetmen, seslendirme sanatçısı
EvlilikMelek Kobra

Ferdi Tayfur (1904, Çanakkale - 21 Mart 1958, İstanbul), Türk sinema yönetmeni, seslendirmen.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Miralay boğaz komutanı Hüseyin Tayfur bey ile Alman asıllı Aliye hanım'ın oğlu olarak Çanakkale'de doğdu. Kardeşi Adalet Cimcoz'dur. 12 yaşındayken Almanya'ya göç ettiler. 1924 yılında Berlin'den eğitimini yarım bırakarak Türkiye'ye döndü. Şark demiryollarında evrak memuru oldu. Ancak görevinden istifa etti. Muhsin Ertuğrul'un keşfetmesiyle filmlerde dublaj yapmaya başladı. Zamanın önemli sayılabilecek filmlerinde birçok dublaj yaptı. Tiyatro, sinema ve operet oyuncusu Melek Kobra ile bir evlilik yaptı. Bir süre sonra ses tellerinde meydana gelen sorunlardan dolayı dublajı ve sinema sanatçılığını bıraktı. Kardeşi Adalet Cimcoz'a göre kullandığı uyuşturucu maddeler yüzünden vücudu bitap düşmüştü. Bir süre tiyatrolarda şovmenlik yaptı. 1958 yılında tedavi gördüğü Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde öldü. Hulusi Kentmen'i ve Cevat Kurtuluş'u sinemaya kazandırıp filmlerde oynatan ilk kişidir.

Sami Şekeroğlu, Ferdi Tayfur'u şöyle anlatır: "Çok lisan biliyor. Entelektüel, aydın bir kişi." "Birçok filmi tercüme ediyor, seslendiriyor ve dublaj yönetmenliği yapıyor. Laurel ve Hardy (filmi) gelince bakıyor, bunu nasıl yapayım, ne yapayım da biraz şey yapsın." "İngiliz konsolosu Ferdi beyi görmeye gelmiş. 'Ferdi bey buralar da mıdır?' Hah buldum diyor ve Lorel Hardi'nin konuşmasını, onun (konsolosun) konuşmasından, bu tavrından dolayı buluyor. Hem mahalli bir hava veriyor, yerlileştiriyor, hem de anlaşılır vaziyete getiriyor."[2]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Film Görevi Notlar Kaynak
Oyuncu Yönetmen
1932 Bir Millet Uyanıyor Evet
1933 Cici Berber Evet
1934 Leblebici Horhor Ağa Evet
1937 Güneşe Doğru Evet
1940 Şehvet Kurbanı Evet
1943 Nasreddin Hoca Düğünde Evet
1944 Deniz Kızı Evet
1946 Senede Bir Gün Evet Evet
1947 Kerim'in Çilesi Evet Evet
1948 İstiklal Madalyası Evet Evet

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Maraşlı, Gülşah Nezaket. Şen, Abdurrahman (Ed.). Türk Sinemasında Yerli Arayışlar (2010 bas.). Ankara, Türkiye: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı. ss. 107, 108, 503. ISBN 978-975-17-3516-4. 
  2. ^ "Sami Şekeroğlu söyleşi". MSGSÜ Prof.Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi & SenaristBir. 8 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]