Faruk Türünz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Faruk Türünz (d. 1944, Adana) İstanbul'da bir ud yapımcısıdır. Günümüzün en iyi ud yapımcıları arasında sayılmaktadır.[1] İlk ve orta okulu Adana'da, liseyi İstanbul'da Haydarpaşa Lisesi'nde okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne üç yıl devam ettikten sonra okuldan ayrıldı. On yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. 1980 yılında öğretmenlikten ayrıldı.

Ud yapım çalışmalarına 1984'ün Ocak ayında kanun yapımcısı Muhittin Bolu'nun atölyesinde başladı. İlk udunu 1984'te tamamladı. Ud yapımında Cafer Açın, Türünz'ün hocalığını yapmıştır.

Üç adet ud yaptıktan ve enstrüman yapımının sadece ince marangozluktan ibaret olmadığını gördükten sonra, bir süre yapım işini durdurup, deneysel çalışmalar üzerinde yoğunlaştı. Hâlen, bir yandan «armonik-statik dengeleme» yöntemi ile farklı kombinasyonları deneyerek değişik tonlarda sazlar üretmeye devam ederken; bir yandan da deneyselliğe yeni bir ufuk kazandıracağına inandığı; Sonlu Elemanlar yöntemi ile çalışmaya olanak veren bir yazılım ile Stres Analizi yaparak malzemenin en doğru ölçülendirilmesi ilkesini uygulamaya koyarken, ürettiği sazların seslerini de Hızlı Fourier dönüşümü (Fast Fourier Transform)yapan bir yazılımla değerlendirmeyi temel alan yeni bir projenin teorik ve deneysel alt yapısı ile ilgili çalışmalar yürütüyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ El Abdallah, Fadi (2 Aralık 2009). "La Turquie et le monde arabe". Turquie News. Erişim tarihi: 4 Eylül 2011. 
  • [1] Ersavaş, Kararoğlu Temel Ud Eğitimi, İstanbul: İsmek Yayınları.
  • [2] Pelinöz'ünden… Haziran 2007 – Akşam Brunch eki
  • [3] "Yet another Istanbul love story... or two, or three", BBC Radio 3 Blog
  • [4] "Making Music", Cornucopia

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]