Falling Skies

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Falling Skies
TürBilimkurgu
Drama
Proje tasarımcısıRobert Rodat
Steven Spielberg
Başrol
BesteciNoah Sorota
ÜlkeBirleşik Devletler
Diliİngilizce
Sezon sayısı5
Bölüm sayısı52
Yapım
Yönetici yapımcı
Yapım şirketiDreamWorks Television
Yayın bilgileri
KanalTNTFX Türkiye(D-Smart)
Yayın tarihi19 Haziran 2011 (2011-06-19) - 30 Ağustos 2015
Dış bağlantılar

Falling Skies, Robert Rodat ve Steven Spielberg tarafından oluşturulan bir Amerikan bilimkurgu televizyon drama dizisidir. Bir DreamWorks Television yapımı olan bu dizi, ABD'de kablolu kanal üzerinden TNT'de gösterilmektedir. Dizi, dünyayı yakıp yıkmaya çalışan uzaylılara karşı verilen savaşı konu ediniyor. Uzaylılar, aşırı derecede güçlü ve ileri düzeyde teknolojik aletlere sahiptir. Boston tarih profesörü olan Noah Wyle (E.R) ise, dizide uzaylıları yenmek için stratejik planlar yapmaktadır.

Dizinin yapımcılığını Steven Spielberg, Tha Pacific ve Justified dizilerinden tanıdığımız Graham Yost, Mark Verheiden ( Battlestar Galactica) ve Greg Beeman (Smallville) üstleniyor.

Dizinin senaryosu ise Oscar ödüllü Saving Private Ryan'ı yazan Robert Rodat tarafından kaleme alınıyor.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Volm[değiştir | kaynağı değiştir]

Uzaylılar tarafından işgal edilen Dünya'ya insanlara yardım etmeye gelen müttefik uzaylı ırkıdır. Volm toplumunun yaşadığı gezegen yüzlerce yıl önce Espheni adı verilen ırk tarafından saldırıya uğramıştır. Çatışmanın ayrıntıları ifade edilmemiş olsa da Volmlar görünüşte savaşı kaybetti ve türü gemilerde hayatlarını sürdürdü.

Espheni ile evren boyunca gezegenleri bir bir özgürleştirerek mücadele eden bu müttefik ırk bir çiçek uğruna savaşmaktadırlar. Çiçeğin adı Catarius'tur. Ana gezegenlerinde hava ısınmaya başladığı zaman açan bir çiçektir. Catarius'un Volmların lideri dışında kimse için bir değeri yoktur. Esasen liderleri bu çiçeği hiç görmediği gibi memleketinin sıcak toprağını ellerinin arasına da almamıştır. Diğer dostları gibi o da kendi dünyalarının dışında yüzlerce yıl önce kurulmuş gemilerden birinde doğmuştur. Catarius'u sadece bir veri dosyasındaki fotoğrafta görmüştür. Bir de gençken kardeşinin ona okuduğu şiirden bilir.

Kardeşi gökyüzünde ışık noktalarını turlayan gezegenlerden birinde ölmüştür. Savaşta doğup savaşta büyümüş ve en sonunda hiç görmediği bir dünya için ölmüştür. Volmlar düşman uzaylı ırka karşı verilen savaş kazanıldığında çocuklarının çocukları belki bir gün gerçek bir Catarius dikebileceği hayali uğruna savaşmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]