Fairport Convention

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Fairport Convention, 1967'de gitaristler Richard Thompson ve Simon Nicol, basçı Ashley Hutchings ve davulcu Shaun Frater tarafından kurulan bir İngiliz folk rock grubudur (ilk konserlerinden sonra Frater'ın yerini Martin Lamble aldı.)[1] Amerikan halkından etkilenerek başladılar. Folk rock, Bob Dylan ve Joni Mitchell şarkılarının hakim olduğu bir set listesi ve onlara "İngiliz Jefferson Airplane" takma adını kazandıran bir sesle.[2] Fairport Convention played alongside Jefferson Airplane at the First Isle of Wight Festival, 1968.[3] Vokalistler Judy Dyble ve Iain Matthews 1968'de kendi adını taşıyan çıkışlarının kaydından önce onlara katıldı;[4] daha sonra, Dyble'ın yerini Sandy Denny aldı ve Matthews daha sonra üçüncü albümlerinin kaydı sırasında ayrıldı.[5]

Denny, sonraki iki albümleri What We Did on Our Holidays ve Unhalfbricking (ikisi de 1969) için grubu geleneksel İngiliz müziğine yönlendirmeye başladı; ikincisi kemancı Dave "Swarb" Swarbrick'e yer verdi, özellikle de geleneksel bir İngiliz şarkısının bir rock ritmiyle birleştirildiği ilk kez İngiliz folk rock'ının temelini atan "A Sailor's Life" şarkısında yer aldı.[6] Albümün yayınlanmasından kısa bir süre önce, M1 otoyolunda meydana gelen bir kazada Lamble ve Thompson'ın kız arkadaşı Jeannie Franklyn öldü; bu, grubun önceki materyallerinin çoğunu emekli etmesine ve ufuk açıcı albümleri için tamamen İngiliz halk müziğine dönmesine neden oldu. Liege & Lief, aynı yıl yayınlandı. Bu tarz, o zamandan beri grubun odak noktası olmuştur.[7] Bu albüm için Swarbrick, davulcu Dave Mattacks ile birlikte tam zamanlı olarak katıldı. Hem Denny hem de Hutchings, yıl bitmeden ayrıldı; ikincisi, grubun bugüne kadar tek tutarlı üyesi olarak kalan Dave Pegg ile değiştirildi; Thompson, 1970'lerin Full House kaydının ardından ayrıldı.

1970'ler, Swarbrick ve Pegg'in çekirdeği etrafında çok sayıda kadro değişikliği gördü - Nicol on yılın ortasında yoktu - ve halk müziği ana akımın gözünden düştükçe servet azaldı. Ortağı Trevor Lucas'ın 1972'den beri grupta gitarist olduğu Denny, Amerika'yı parçalamak için son bir teklifle 1975'te pop odaklı Rising for the Moon albümü için geri döndü; bu çaba başarısız oldu ve üç albüm daha eksi Denny ve Lucas'tan sonra grup 1979'da dağıldı. 1976'dan beri küçük konserler verdikleri Oxfordshire, Cropredy köyünde bir veda konseri verdiler ve bu başlangıç oldu. Cropredy Festivali'nin (2005'ten beri Fairport's Cropredy Convention olarak bilinir), yıllık 20.000 kişilik katılımla Britanya'nın en büyük halk festivali haline geldi.[8]

Grup 1985 yılında Nicol, Pegg ve Mattacks tarafından yeniden düzenlendi, Maartin Allcock (gitar, mandolin, tuşlar, vokaller) ve Ric Sanders (keman, klavyeler) katıldı ve o zamandan beri aktif kaldılar. 1996'da Allcock'un yerini Chris Leslie (mandolin, keman, vokal) aldı ve 1998'de Mattacks'in yerini Gerry Conway aldı. 29. stüdyo albümleri Shuffle and Go 2020'de yayınlandı ve her yıl Cropredy'de manşet olmaya devam ediyorlar.

Çok az ana akım başarıya rağmen - tek ilk 40 single'ları, Unhalfbricking'den Dylan şarkısı "If You Gotta Go, Go Now"ın Fransızca cover'ı olan "Si Tu Dois Partir" dir - Fairport Convention, İngiliz folk rock ve İngiliz müziğinde oldukça etkili olmaya devam ediyor genel olarak halk. Liege & Lief, 2006'da BBC Radio 2 Folk Awards'da "Tüm Zamanların En Etkili Folk Albümü" seçildi ve Pegg'in bas dizilerine jig ve makaralar dahil eden çalma stili, folk rock ve folk müzik endüstrisindeki birçok kişi tarafından taklit edildi. punk türleri.[9] Ek olarak, birçok eski üye bu türdeki diğer önemli grupları kurmaya veya bunlara katılmaya devam etti. Fotheringay, Steeleye Span ve The Albion Band; solo kariyerlerin yanı sıra, en önemlisi Thompson ve Denny.[10] Sandy Denny'nin kariyeri 1978'de ölümüyle sona erdi, ancak şu anda İngiltere'nin en iyi kadın şarkıcı-söz yazarları arasında kabul ediliyor; Fairport tarafından Unhalfbricking'te kaydedilen "Who KnowsWhere the Time Goes?" adlı şarkısı kendisi ve grup için bir imza şarkısı haline geldi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Simon Nicol, Fairport Convention Official Website 11 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. retrieved 14 January 2009
  2. ^ Observer Music Monthly retrieved on 14 January 2009 16 Eylül 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  3. ^ Ray Foulk, 2015, Stealing Dylan from Woodstock, Medina Publishing, Surbition.
  4. ^ Humphries, pp. 7–9.
  5. ^ Humphries, p. 27.
  6. ^ "Inside Fairport Convention's Liege And Lief: "We were on a crusade..." – Page 2 of 6". Uncut (İngilizce). 3 Haziran 2016. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Aralık 2018. 
  7. ^ Hutchings, Ashley. Liege and Lief. 2002, Island Records reissue, IMCD 291 / 596 929-2, liner notes.
  8. ^ BBC 2 Folk Awards 2007 retrieved on 13 January 2009 11 Aralık 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  9. ^ Fairport Convention, The Cropredy Box (Woodworm, WR3CD026, 1998) disk 2.
  10. ^ "'You had to hold on to the furniture when Sandy sang': Live fast, die young ... John Harris pays tribute to the one-woman maelstrom that was Sandy Denny". The Guardian. 5 Mayıs 2005. 14 Aralık 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ocak 2013.