Fabian von Schlabrendorff

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fabian von Schlabrendorff
Doğum1 Temmuz 1907(1907-07-01)
Halle, Saksonya-Anhalt, Almanya
Ölüm3 Eylül 1980 (73 yaşında)
Wiesbaden Darmstadt, Hessen
BağlılığıNazi Almanyası Nazi Almanyası
Hizmet yılları1939-1944
RütbesiÜsteğmen
Çatışma/savaşlarıII. Dünya Savaşı

Fabian von Schlabrendorff (1 Temmuz 1901; Halle, Saksonya-Anhalt, Almanya - 3 Eylül 1980; Wiesbaden, Darmstadt, Hessen), Almanya'nın hukukçu (avukat ve Anayasa Mahkemesi hakimi). Nazi Almanyasının üsteğmen'i.

"Cognacflaschen"[değiştir | kaynağı değiştir]

Henning von Tresckow'un yaveri olarak Ludwig Beck, Carl Goerdeler, Hans Oster ve Friedrich Olbricht arasındaki iletişimini sağlamıştır.

Üçüncü Harkov Muharebesi sırasında Zaporoje'de bulunan Güney Ordular Grubu'nun karargâhını ziyaret ederek Erich von Manstein ile görüşme yapan Adolf Hitler dönüşte 13 Mart 1943 öğle saatinde Merkez Ordular Grubu'na bağlı 2. Ordu'nun karargâhına da uğramıştır.

Georg von Boeselager komutasındaki Boeselager Süvari Birliği (kardeşi Philipp von Boeselager ise tabur kumandanı idi.)'nin saldırısıyla Hitler'i öldürecekti. Ancak Günther von Kluge'nin sadece Hitler değil Himmler'i de birlikte öldürmesi gerektiğini savunduğu için saldırı iptal edilmiştir.

Schlabrendorff, aynı günün öğlenden sonra saat 1'de Rastenburg'a dönmek üzere Hitler ile birlikte Focke-Wulf FW 200 "Condor" uçağına binen Albay Heinz Brandt'a Tresckow'un Hellmuth Stieff Fransız şarabı Cointreau markalı likör şişesini emanet etmiştir. Ancak Rusya'nın soğuk ikliminden dolayı bomba içindeki sülfürik asit donmuş ve bomba patlamamıştır.

20 Temmuz suikast girişimi ve sonrası[değiştir | kaynağı değiştir]

Claus von Stauffenberg'ın giriştiği 20 Temmuz suikastının başarsız olmasından sonra 17 Ağustos 1944'te yakalanmış ve Roland Freisler başkanlığındaki Halk Mahkemesinde yargılanmıştır. Fakat 3 Şubat 1945'te duruşmadayken Amerika Birleşik Devletleri Ordusu Hava Kuvvetlerine ait bombardıman uçaklarının saldırısı sonucu Freisler ölmüş ve o yüzden idama mahkûm olmamıştır. Daha sonra Sachsenhausen, Flossenbürg, Dachau ve Innsbruck'taki toplama kamplarında kalmış ve Mayıs 1945'te Amerikan Ordusu tarafından kurtarılmıştır.

Savaştan sonra, Schlabrendorff'a Saint John Nişanı verildi. 1967 - 1975 yılları arasında Batı Almanya'nın Anayasa Mahkemesi hakimliğini yapmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]