Fıstıközü, Halfeti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Fıstıközü
—  Mahalle  —
Şanlıurfa
Şanlıurfa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Şanlıurfa
İlçe Halfeti
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu
İl plaka kodu
İnternet sitesi: [1]

Fıstıközü, Şanlıurfa ilinin Halfeti ilçesine bağlı bir mahalledir. Eski adı Tişe veya Tisa[1]'dır. Türk arabesk ve halk müziği sanatçısı Müslüm Gürses burada doğmuştur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Hacıbazolar, Kerkük - Suruç yoluyla gelen Bayat Türkmenidirler. Mahallenin geri kalanı Avşar Türkmenidir.

Halfeti ilçesi'ne bağlı Fıstıközü Köyü, ilçenin 22 km. güneyinde ve Birecik'in 19 km. kuzeyinde yer alır. Mahalleye iki qüzerqahtan ulaşım olanağı vardır: Bunlardan biri Birecik-Ayran-Halfeti yolu (19 km.), diğeri de Birecik-Halfeti karayolunun Yeşilözen sapağından güneybatıya dönüp, köye ulaşan yoldur (30 km.). Fıstıközü, Fırat'ın yüksek bir vadi içinden aktığı bölgede, bu vadiyi oluşturan doğudaki dağ dizisinin (Çekem Dağı) arkasındaki Fırat'a paralel bir diğer vadide yer alır. Kuzeydoğu-güneybatı yönündeki bu vadi, kuzeyde Yeşilözen Köyü'nün kuzeyinden başlar ve güneyde Dorucak Köyü yakınında Fırat'a açılarak sonlanır. Vadi boyunca akan lğmik Deresi de bu noktada Fırat'a kavuşur. Bu vadi boyunca güneyden kuzeye, Dorucak, Bulaklı, Fıstıközü ve Yeşilözen köyleri dizilmiştir. Vadi boyunca sulu tarım yapılmaktadır. Bostan ve bahçe tarımının yanı sıra, meyve ve zeytin bahçelerinin çokluğu da dikkat çekicidir.

Fıstıközü, yukarıda tarif edilen vadinin yaklaşık ortasında, 640 m. rakımlı Kalecik Tepesi'nin yamacında yer alır. Köy, eğimli arazide eğime paralel ve doğrusala yakın bir aks üzerinde yapılanmıştır. Mahallenin içi, özelikle de dereye uzanan aşağı kısmı, yeşil örtü açısından son derece zengindir. Ancak üzerinde yer aldığı arazi genel olarak kalker esaslı kayalık zemindir. Yerleşmenin üst kesimlerinden başlayarak Kalecik Tepesi'nin tümü kayalıktır. Nitekim arazinin bu özelliklerinden yararlanılarak bu yukarı kısımda yer alan yapı topluluklarında, yer altına açılmış mağara gibi rnekanlann, ahır ve ambar olarak kullanıldığı görülmüştür. Tepenin daha üst kısımlarında da doğal mağaralar bulunmaktadır.

Konumu sebebiyle Fıstıközü Akdeniz iklimi ve Karasal iklimin bir karışımı görülmektedir. Hava özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çok sıcaktır. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında ise çok soğuktur. Haziran-Eylül arasında Fıstıközü, en az yağışı alır. En çok yağışı ise Aralık-Şubat arasında alır.Kış ayları genellikle yağmur olmakla birlikte çoğu zaman kar yağışları da meydana gelir. Mevsim değişirken gündüz ve gece arasında çok büyük bir sıcaklık farkı vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Şanlıurfa il merkezine uzaklığı km, Halfeti ilçe merkezine km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karasal iklim görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2010 715
2000

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Okulu vardır.PTT şubesi yoktur. Su şebekesi vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. http://www.dallog.net/boylar/bayat.htm
  2. http://www.turktoresi.com/viewtopic.php?f=55&t=1989
  1. ^ http://www.nisanyanmap.com/?y=f%C4%B1st%C4%B1k%C3%B6z%C3%BC&t=&lv=1&u=1&ua=0