Eyüp Anadolu Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eyüp Anadolu Lisesi
Kuruluş 1911 (Reşadiye Numune Mektebi adıyla)
Ülke Türkiye
Şehir Eyüpsultan
Türü Anadolu lisesi
Müdür Selam Karataş
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) İngilizce, Almanca
Resmî sitesi http://eyupanadolulisesi.meb.k12.tr/

Eyüp Anadolu Lisesi, bulunduğu konum itibarıyla Haliç kıyısındadır. Arka cephesi denize sıfırdır. Bahçenin bir bölümü Pierre Loti Tepesi'ne diğer bölümü denize bakar. Son yıllarda YGS başarısıyla dikkat çeken bir okuldur. Oldukça geniş bir alana kurulu okulda tüm sınıflarda akıllı tahta bulunmaktadır. Okul, Eyüp'teki en yüksek puanlı öğrenci alan ve üniversiteye öğrenci yerleştirme başarısı en fazla olan okuldur. 2016-2017 eğitim öğretim yılında hizmete açılan bir spor salonuna sahiptir. 451-470 puan arasındaki öğrencileri kabul etmektedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Eyüp Lisesi 1911 yılında Sultan Reşat tarafından Mimar Kemaleddin'e yaptırılmıştır. Ebussuut İlköğretim Okulu olan bina Eyüp Lisesi'nin ilk binasıdır. Sultan Reşat'ın türbesi de binanın yanındadır. Kendisi "Her sabah çocukların sesiyle türbemde rahat yatacağım" düşüncesiyle 1911-1912 yıllarında "Reşadiye Numune Mektebi" olarak bu binayı inşa ettirmiştir. Bizzat devrin padişahı himayesinde geliştirilmiş örnek bir okuldur.

Padişah tarafından her yıl öğrencilere yazlık ve kışlık haki renkli üniforma yaptırılmıştır. Buna fes, pelerin ve bir çift ayakkabı ilave edilmiştir. Okulun 36 kişilik mükemmel bir bandosu vardır. İlk izci teşkilatı bu okulda kurulmuştur. Bu durum Türkiye'deki ilk izcilik hareketinin başlangıcını teşkil eden çok önemli bir husustur.

Binanın ikinci katında baştaki kubbeli oda, bina numune mektebi iken mektep mescidi idi. İlk yapıldığında binada 8 derslik bulunmaktaydı. Mektep 1927'de "Eyüp Ortaokulu" ismini almıştır. 1956 yılında İstanbul Valisi Fahrettin Gökay zamanında lise olarak eğitim-öğretime başladı.

2005-2006 eğitim ve öğretim dönemi itibarıyla statüsüne Eyüp Anadolu Lisesi adı altında devam etmektedir. Yeni öğrencileri ve yenilenen eğitim kadrosuyla öğretimine devam etmektedir.

Her yıl mayıs ayının son pazarı Geleneksel Eyüp Lisesi Pide Günü adında bir gün düzenlenmektedir. Bu günde okuldaki öğrencilerin kurduğu gruplar ve hazırladıkları tiyatrolar sahnelenmektedir. Ayrıca eski öğrencilerin buluşması, yeni öğrencilerle kaynaşması bir Eyüp Lisesi ruhu oluşması amaçlanmaktadır.