İçeriğe atla

Eurysthenes

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Eurysthenes, Yunan mitolojisinde (Yunanca: Εὐρυσθένης, "genel olarak hüküm süren"), Herakles'in büyük-büyük-büyük-torunu ve Aristodemus ile Argia'nın oğlu olan Heracleidae'den biriydi. İkizi Procles'ti. Cresphontes, Temenus ve Aristodemus, Peloponnesus'un son Achaean kralı Tisamenus'u yendikten sonra birlikte Lacedaemon topraklarını aldılar. Eurysthenes, Kleonoe Kralı Thersander'ın kızı, baldızı Anaksandra'nın kız kardeşi Lathria ile evlendi ve Sparta Krallarının Agiad hanedanının kurucusu olan halefi I. Agis'in babasıydı.

Archēgetēs, "kurucu sulh hakimi" unvanı, Eurysthenes ve Procles'e, bir devletin kurucusu olmadıkları, ancak ofislerinde yabancı partileri tarafından tutuldukları gerekçesiyle sonraki Sparta hükûmeti tarafından açıkça reddedildi. Bunun yerine onur, oğullarına ve torunlarına verildi, bu nedenle iki çizgiye Agiadlar ve Eurypontidler denildi.

Çifte krallık efsanesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Sparta'nın çifte krallığının öyküsü, Aristomachus'un üç oğlu olan üç Heraklid komutanı Temenus, Cresphontes ve Aristodemus'un komutasındaki Dorlar ve Aetolian müttefikleri tarafından Peloponnesus'un işgali ile başlar. Karl Otfried Müller, klasik yazarlardan hikâyenin çeşitli parçalarını topladı ve değerlendirdi. Müller'e göre, Aetolians'ın müttefikleri olan Arcadia'daki Elis eyaleti, Naupactus'tan Korint Körfezi'ni geçtikten sonra Arcadia'dan geçiş için bir rehber (Oxylus) sağladı. Arcadia onlara Mora Yarımadası'nın herhangi bir yerine saldırabilecekleri merkezi bir nokta verdi. Onların varlığı, bir Atreid olan Tisamenus'un altındaki birleşik bir Peloponnesos Achaean ordusu (Arcadia hariç) tarafından itiraz edildi. Achaeans kaybetti. Atina'ya tahliye etmeleri emredildi, ancak çoğu bunu yapmadı; dahası, bölgenin çoğu fethedilmedi.

Bununla birlikte, üç komutan henüz sahip olmadıklarını Peloponnesus'u böldü. Tanrıların işaretlerini takiben Aristodemus Sparta'yı aldı. Orada gerçekten sahip olup olmadığı konusunda bir soru var. Bir gelenek, onun Sparta'nın ilk kralı olduğunu ve bu nedenle olduğunu söylüyor. İkincisi, mülkü ele geçirmeden önce öldüğünü ve Dorların bebek ikiz oğullarını bir naip altında krallar olarak Sparta'ya getirdiğini iddia ediyor. Aristodemus, Delphi'de Atreidler tarafından öldürüldü. Bir halef tayin etmek için zamanı bile olmamıştı. Anne hangisinin daha büyük olduğunu bilmiyordu. Delphi'deki kahin, ikili monarşinin kökeni olan her ikisinin de kral yapılmasını önererek sorunu çözdü. Theras, Argeia'nın kardeşi naip oldu. Hala yaşlıyı belirleme zorunluluğu vardı. Annenin önce besleyip temizlediğini, Eurysthenes'i seçtiler.