Eugene Lindsay Opie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eugene Lindsay Opie

Eugene Lindsay Opie (d. 5 Temmuz 1873, Staunton, Virginia - ö. 12 Mart 1971, Bryn Mawr, Pennsylvania, ABD), ABD'li hekim ve patolog. Verem hastalığının nedenleri, bulaşma yolları, tanı yöntemleri ve vereme karşı bağışıklık konularında araştırmalar yapmıştır.

Tıp öğrenimini 1897'de Johns Hopkins Üniversitesi'nde tamamladı. Ölen şeker hastalarında yaptığı otopsiler sonucunda pankreasın Langerhans adacıklarındaki doku yıkımının şeker hastalığına neden olabileceğini ileri sürdü. Ayrıca safra ve pankreas kanallarının birleştiği yerdeki tıkanıklığın akut pankreatite neden olduğunu ilk kez ortaya koydu. Diseases of the Pancreas (1902; Pankreas Hastalıkları) adlı yapıtı 1930'lara değin bu konudaki temel kaynak oldu.

1923'te Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Henry Phipps Verem Araştırmaları Enstitüsü'nün yönetimine getirildi. Bu dönemde verem hastalığının bulaşma yolu kesin olarak bilinmiyordu. Opie hastalığın temas yoluyla bulaştığını ve aile bireyleri arasında yayılarak sonraki kuşaklara da aktarıldığını ortaya koydu. Belirti vermeyen verem olgularının X ışınlarıyla saptanabileceğini ve veremin aile bireyleri arasında yayılma olasılığının balgam incelemesiyle anlaşılabileceğini buldu. Isıyla öldürülmüş verem basilinin insana şırınga edilmesiyle hastalığın önüne geçilebileceğini ortaya çıkaran Opie, ayrıca zatürre, siper humması, kanser, nezle ve karaciğer hastalıkları konusunda önemli çalışmalar yaptı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]