Etiket bulutu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Etiket Bulutu

Etiket bulutu veya kelime bulutu, bir web sayfasında ya da web sitesinin tamamında yer alan kelimelerin bir bulut olarak görselleştirilmesiyle elde edilen görüntüdür.

Web 2.0'ın internete kazandırdığı yeniliklerden biridir. Temel amaç, sitedeki her bir içeriği etiketleyerek başkalarının bu içeriği bulmasını kolaylaştırmaktır. İlk olarak Flickr tarafından başlatılan etiket bulutu günümüzde Bloglara, fotoğraflara ve forumlara uygulanmaktadır. Otomatik olarak yapılabildiği bildiği gibi el ile de oluşturulabilmektedir.

Otomatik olarak oluşturulduğunda görselleştirme ilgili metin veya metin grubu içerisindeki kelimelerin tekrarlanma sıklığına oranlı olarak oluşturulur. El ile oluşturulduğunda ise dikkat çekmesi istenen kelimeler ya da etiketler daha vurgulayıcı ve daha büyük font ile yazılır. Site sahiplerinin etiket bulutunu kullanıcılara sunmasındaki en büyük sebep, kullanıcıların kendi yazılarını, fotoğraflarını dilediklerince kategorize etmeleri ve diğer kullanıcıların bu kategorileri kullanarak diğer kullanıcılara ulaşmalarıdır.

Örnek[değiştir | kaynağı değiştir]

Örneğin Sivas Kangal Köpeği hakkında bir yazı ile ilgili etiket bulutu oluşturulduğunda "Sivas", "Kangal", "Köpek" ve "Sivas Kangalı" gibi kelimelerin ön plana çıkması beklenir.

İlgili makaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]