Estonya Muhafazakar Halk Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Estonya Muhafazakâr Halk Partisi
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond
Kısaltma EKRE
Genel başkan Mart Helme
Kurucu Mart Helme
Kuruluş tarihi 24 Mart 2012
Birleşme Estonya Halk Birliği , Estonya Vatanseverler Hareketi
Merkez Toompuiestee 27, Tallinn
Gençlik kolu Mavi Uyanış
Üyelik 8793 (2019)
İdeoloji Ulusal muhafazakârlık
Estonya milliyetçiliği
Sağcı popülizm
Sosyal muhafazakârlık
Doğrudan demokrasi
Avrupa şüpheciliği
Siyasi pozisyon Sağ - aşırı sağ arası
Resmî renkleri Mavi
Riigikogu
19 / 101
Avrupa Parlamentosu
1 / 7
İnternet sitesi
www.ekre.ee
Parti bayrağı
EKRE lipp.png

Estonya Muhafazakâr Halk Partisi (Estonca , EKRE) Estonya’daki ulusal muhafazakâr ve sağcı popülist [1] birsiyasi parti. Bazı kaynaklar tarafından aşırı sağa ait olarak tanımlanmıştır.[1] 2013 yılından bu yana, başkanı eski Estonya'nın Rusya büyükelçisi Mart Helme olmuştur. Parlamento grubunun başkanı Martin Helme'dir. Partinin kimliksel gençlik kanadı, Mavi Uyanış, Estonya'da sık sık milliyetçi fener yürüyüşleri düzenlemektedir. İdeolojik olarak, parti Estonya etnik milliyetçi kampının soyundan geliyor. Bazı siyasi yorumcular EKRE'yi siyasi yelpazenin sağ ve aşırı sağına yerleştirse de parti temsilcileri bunu reddedip sol-sağ eksenine farklı bakmayı tercih ediyor.

2015 parlamento seçimlerinden sonraki dönemde EKRE'nin popülaritesi önemli ölçüde arttı ve 2019 Estonya parlamento seçimlerinde parti oyların % 17,8'ini aldı ve sandalye sayısını 19'a çıkardı.

Parti, Estonya etnik kökeninin korunmasını temel amacı olarak görüyor ve politikalarının birçoğu, genç Estonyalı ailelere destek sağlamaya, Estonyalıların dış göçünü azaltmaya ve Avrupa Birliği dışından Estonya'ya göçü önlemeye yönelik.[2] Parti,Avrupa şüphecisi,[2] LGBT hakları ve eşcinselliğe eleştirsel,[1][1][1][1] Estonya'nın Rusça konuşan azınlığının devlet okullarının şimdiki Rusça dilindeki eğitiminden Estonca dilindeki eğitimine geçmesini destekleyen,[1] ve İsviçre tarzı doğrudan demokrasiyi uygulamak isteyen bir partidir.[3] Eleştirmenler tarafından yabancı düşmanı ve ırkçı olarak da tanımlanmıştır.[1][1][1][1][1][1][1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n Boş kaynak (yardım) 
  2. ^ a b Boş kaynak (yardım) 
  3. ^ Tom Lansford (2017) Political Handbook of the World 2016–2017, CQ Press