Estonya Birleşik Sol Parti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Estonya Birleşik Sol Parti
Eestimaa Ühendatud Vasakpartei
KısaltmaEÜVP
Genel başkanKeijo Lindeberg
Kuruluş tarihi28 Haziran 2008
ÖnceliEstonya Sol Partisi
Anayasa Partisi
MerkezKentmanni 6-123, Tallinn
Üyelik (2023)559[1]
İdeolojiDemokratik sosyalizm, Pro-Avrupacılık
Siyasi pozisyonSol
Uluslararası üyelikAvrupa Sol Partisi
Resmî renklerPembe
İnternet sitesi
Estonya

Estonya Birleşik Sol Parti (EstoncaEestimaa Ühendatud Vasakpartei, RusçaОбъединённая левая партия Эстонии, Ob'edinënnaja levaja partija Estonii) Estonya'da 28 Haziran 2008'de kurulmuş, sosyalist siyasi partidir. Avrupa Solu üyesidir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Estonya Birleşik Sol Partisi ( Estonca : Eestimaa Ühendatud Vasakpartei ), Estonya'da reform sürecinden geçen bir siyasi partidir.

2008 yılında kurulan parti, Estonya Sol Partisi aracılığıyla , Estonya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti döneminde Estonya'nın eski iktidar partisi olan Estonya Komünist Partisi'nin doğrudan soyundan gelmektedir. Parti, 2004 yılından bu yana Estonya Sol Partisi aracılığıyla Avrupa Sol Partisi'nin kurucu üyesidir .

Parti, 2023'te daha genç odaklı bir "Estonya yanlısı, modern ve İskandinav sol partisi" olacak şekilde kendi kendini reform etmeye başladı ve yasal olarak Vasakpoolsed ( 'Sol' veya 'Solcular') olarak yeniden markalaşmayı amaçlıyor.[2][3][4][5]

İdeoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Lindeberg, "partinin Estonya'nın mevcut dış ve güvenlik politikası gidişatını sorgulamadığını" ve "sıradan işçilere" ve "daha az varlıklı olanlara" hitap etmek için iç konulara odaklanmayı tercih ettiğini söyledi.  Partinin hedef seçmenlerinin, parti tercihi olmayan "Estonya yanlısı" sol görüşlü gençlerin yanı sıra Sosyal Demokratlar , Merkez Parti ve Yeşiller seçmenleri olacağını da sözlerine ekledi . Partinin yeni üyelerinden biri olan Sosyal Demokratlar gençlik örgütü eski başkan yardımcısı Robert Kiisler, kendisinin ve "benzer düşünen insanların Birleşik Sol Parti temelinde Estonya yanlısı, modern ve İskandinav sol bir parti yaratmaya çalıştıklarını" söyledi  Finlandiya'daki Sol İttifak veya Danimarka'daki Kızıl - Yeşil İttifak gibi " .[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Äriregistri teabesüsteem" (Estonca). 5 Mayıs 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2023. 
  2. ^ "Vasakpoolsed 2.0 – Vasakpoolsed | Eestimaa Ühendatud Vasakpartei" (Estonca). 8 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2023. 
  3. ^ ERR (21 Kasım 2023). "Eesti Ühendatud Vasakparteist saab erakond Vasakpoolsed". ERR (Estonca). 21 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2023. 
  4. ^ "Parempoolsete liige püüab Vasakpoolsed ree peale upitada". Eesti (Estonca). 22 Kasım 2023. 22 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2023. 
  5. ^ "Endised noorsotside juhid astusid Vasakparteisse, mille ridades kandideeris riigireetmise süüdistusega Aivo Peterson". Eesti Päevaleht (Estonca). 22 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2023. 
  6. ^ "Endised noorsotside juhid astusid Vasakparteisse, mille ridades kandideeris riigireetmise süüdistusega Aivo Peterson". Eesti Päevaleht (Estonca). 22 Kasım 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2023.