Esîr

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Dante'nin İlahi Komedya'sındaki gök katlarının Botticelli tarafından tasviri

Esîr, 19. yüzyılda atomlar arası boşluğu yani evreni doldurduğuna, ağırlığı olmadığına, ısı ve ışığı ilettiğine inanılan tözdür. Deneysel veriler ışığın iletiminin bu şekilde açıklanmasını çürütmüş ve bu açıklama yerini kuantum kuramına bırakmıştır.

Kökeni[değiştir | kaynağı değiştir]

Esir teriminin kökeni, antik çağ inisiyasyonlarında kullanıldığı biçimiyle, aither veya aiether olarak da yazılan aether’dir. Eski Yunanca'da aether, kökeni olan “aitho” sözcüğünden de anlaşılabileceği gibi, “ateşli, parlak ve havadan daha süptil olan” anlamına gelmekteydi ve fiziksel bir mekanı ifade etmiyordu. Aether, antik çağın ezoterik öğretilerinde kimi zaman maddenin esîr denilen halini, kimi zaman da maddenin “ilk madde” (materia prima) denilen ilk, cevherî halini ifade etmek üzere kullanılıyordu.

Mistik bir kavram olarak esir[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski stoacılar ve günümüzde teozoflar esiri ("ether"), maddenin insanın beş duyusu ile algılayamadığı; katı, sıvı ve gaz hallerine oranla yoğunluğu daha az, vibrasyonel hızı daha yüksek, daha süptil ve daha akışkan hali olarak tanımlar. Bir başka deyişle, esir, maddenin algılanamayan dördüncü hali olarak kabul edilmişti.[kaynak belirtilmeli] Teozofi'ye göre, Şamanizm'de ve birçok inanışta "yedi kat gök", "dokuz kat gök" "oniki kat gök" vs. olarak sözü edilen "gök katları", maddenin bu dördüncü halinin birbirini izleyen derecelerinin belirtilmesinden ibaret olduğu düşünülmektedir.[kaynak belirtilmeli] Bu derecelenme için "gezegensel zincir" (planetary chain) terimini kullanan Teozofi'ye göre Güneş Sistemi içinde oniki kademelenme olmakla birlikte, Dünya gezegensel zinciri ancak yedi kademeden oluşur. İnsanın da bu şekilde, fiziksel bedeni ile ruhu arasındaki gitgide süptilleşen bedenleriyle, 7 bedenden oluştuğunu iddia ederler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İnanç Sözlüğü, Orhan Hançerlioğlu (Aither maddesi)
  • Dictionary of Mysticism, Nevill Drury
  • An Occult Glossary,Theosophical University Press,Kaliforniya,1933
  • Dharma Ansiklopedi, Dharma Yayınları

→ Bu maddenin özgün adı Esir olup, MediaWiki'ye özgü teknik nedenlerle Esîr olarak yazılmıştır.