Erzyanlar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Geleneksel kıyafetleri ile Erzyan kadınlar
Erzyan kadınlar; soldaki şahıs gazeteci, şair ve aktivist Mariz Kemal

Erzyanlar[1][2] (Erzyanca: erzyat) - Mordvinlere ait bir etnik gruptur.[3][4][5] Ural ailesinin Fin-Ugor şubesinin, Finno-Volga sınıfının Erzyan Mordovin grubuna aittirler. Erzyanlar esas olarak Doğu Mordovya'da, Moksha ve Sura nehirlerinin havzalarında, Volga ve Ağizel nehirleri arasındaki bölgede yaşamaktadırlar.

Etimoloji ve tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzya, halkın kendilerine verdiği isimdir (endo-etnik adı). Muhtemelen Erzyan fiili "ersems" ile bağlantılıdır. Eryams yaşamak fiilinden türetilmiştir.

Antropoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzyanlar ve Komi-Zyryanlar'ın bir kısmı da dahil olmak üzere Baltık-Fin dilleri konuşan halkların çoğu Avrupa ırkının Beyaz-Baltık versiyonuna aittir. Moksha Ural ırkına ve Moksha subural alt tipine aittir.[6]

Erzyan dilinin oluşumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dilbilimciler arasındaki hakim görüş, ortak eski Mordovya dilinin yarım bin yıl öncesine kadar var olduğudur.Yarım bin yıl önce, bu dil Moksha ve erzyan dillerine bölünmüştür.[7]

Ulusal bayramlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzyanlar'ın milli bayramı olan Rasken Ozks (halkın duası), 10 Temmuz 2004'te Mordovya Cumhuriyeti'nin Bolşevikotovski ilçesi Çukali köyünde Atyan ezemi'nin (ihtiyarlar konseyi) kararı ile 10 Temmuz 2004'te düzenleniyor. Son bayram 13 Temmuz 2019'da kutlandı.[8] Yıllık Velen Ozks (köy namazı) Temmuz ayı sonlarında yapılır. Bu iki bayrama ek olarak, Erzyanlar'da takvim de daha fazla bayram günü vardır, ancak bunlar kırsal alanlarda yaşayan bu insanların küçük temsilcileri tarafından kutlanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Гл. ред. С. А. Кузнецов. Большой толковый словарь русского языка. Первое издание: СПб.: Норинт, 1998.
  2. ^ Отв. ред. В. В. Лопатин. Русский орфографический словарь Российской академии наук. 2007
  3. ^ Эрзя 8 Mayıs 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. статья в БРЭ
  4. ^ Эрзя // Советская историческая энциклопедия. — М.: Советская энциклопедия . Под ред. Е. М. Жукова. 1973—1982.
  5. ^ Эрзя // Энциклопедический словарь. 2009.
  6. ^ Антропология современных финно-угорских народов / Рос. акад. наук, Ин-т этнологии и антропологии им. Н. Н. Миклухо-Маклая; отв. ред. А. А. Зубов Москва :2000
  7. ^ "Вихляев В. И. Могильники мордвы III—V вв. и проблема единства древней культуры. Поволжская Археология. № 1 (19) 2017". 25 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2020. 
  8. ^ "В Большеигнатовском селе Чукалы состоялся праздник эрзян «Раськень озкс», или «Родовое моление»". 28 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Mayıs 2020.