Ernst Jandl

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Ernst Jandl (Doğum 1 Ağustos 1925 - Viyana, Ölüm 9 Haziran 2000-Viyana) Avusturyalı şair, yazar ve çevirmen.

Jandl'ın şiirlerindeki fark, öncelikle kendi deneysel şiirini geleneksel somut şiir içinde kullanması ve bu tarzını görsel şiir ve ses şiir gibi yapılarla geliştirmiş olmasıdır. Bunlara örnek olarak en bilinir iki şiiri schtzngrmm veya falamaleikum örnek gösterilir. Jandl'ın çalışmaları her zaman dil ile ses tarafından belirlenen bir oyun gibidir, bu oyunun bir sonucu olarak siyasal şiir'e de önemli örnekler vermiştir; Viyana: Heldenplatz ve zertretener mann blues (tr: ezilen mavili adam) gibi.

Daha geç dönem eserlerinde komedi unsurlarına yer vermesinin yanı sıra, birçok eserinde biçim ve içerik olarak klasik melankoli halini görebiliriz ama yine de şiirlerinde tipik Jandl zekâsı bulunur. Ayrıca düz yazılarıda bulunan Jandl, çeşitli radyo oyunları ve iki tiyatro yazmış ve İngilizce yazarların çevrilerini de yapmıştır.

Gertrude Stein ve Robert Creeley'in The Island, ve John Cage'in Silence adlı eserlerini çevirmiştir.).

Jandl'ın okumaları, Jandl popülaritesini çok arttırmıştır. Birçok okuma kaydının yanı sıra, kendi alanında müzisyenlerle sanatsal işbirliğinde bulunmuş, bu birlikteliklerin sonucunda birçok caz eserinde etkisi bulunmuştur.

İlk deneysel şiirlerini 1952 yılında "Neue Wege" (tr: yeni yol) adlı gazetede yayımlamıştı fakat şiirlerinin neredeyse tamamı kültürel bir provokasyon çalışması olduğundan uzun bir süre onun deneysel şiirlerini yayınlamak isteyen bir yayımcı bulamadı. 1960'ların ortalarından itibaren memleketi Avusturya ve Almanca konuşulan bölgede ilk edebi başarısını yakalayarak kendi zamanında tanınma şansını yakalayarak onurlu ve büyük şairlerinden biri olarak Jandl kariyeri oluştu.

Sağlık sebeplerinden dolayı erken emeklilik zamanına kadar, kendi mesleği olan öğretmenlik yaparak çalıştı. Jandl, şair Friederike Mayröcker birlikte yaşadı. Wiener Gruppe (Viyana Grubu)'un destekçisi ve öncülerinden biri oldu. Avusturya'nın en büyük iki yazar derneğinden biri olan 'Grazer Autorenversammlung' başkanlığını da yaptı.