Ermenistan Fransız Üniversitesi

Koordinatlar: 40°12′11.43″K 44°31′45.36″D / 40.2031750°K 44.5292667°D / 40.2031750; 44.5292667
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ermenistan Fransız Üniversitesi
Harita
Kuruluş2000
RektörJean-Jacques Montois
Öğrenciler1000
Konum, Ermenistan
Web sitesiufar.am

Ermenistan Fransız Üniversitesi, Ermenistan'ın başkenti Erivan'da 2000 yılında hizmete giren, Ermeni-Fransız işbirliği ile faaliyet gösteren üniversitedir.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermenistan ile Fransa arasında 04.10.1995 tarihinde bilimsel, kültürel ve teknik işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma ile oluşan işbirliğinin neticesi olarak 23 kasım 1998 tarihinde imzalanan protokol ile Ermenistan'da Fransa ile ortak bir üniversite kurulmasına kararı alındı. Ermenistan'daki Fransız Üniversitesi, 2000 yılında kuruldu. Vurgulanmış en önemli anlaşmalardan biri Jean-Moulin-Lyon-III Üniversitesi ile imzalanmış ortaklıktır.

Hedefler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurulduğu ilk günden itibaren Fransız Üniversitesi öğrencilerine Ermeni ve Fransız diplomları sağlar ve şu diplomalar lisans ve yüksek lisans çerçevelerde verilir. Öğretim süresi dört yıldır. Ermenistan'ın eğitim sistemine dayanarak Fransız Üniversitesi'nde lisans dereceli sertifika almak için eğitim süresi 4 yıl, ama yüksek lisans dereceli sertifika için 2 yıl gerekir.

Faydalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ermenistan hükûmeti, üniversiteyi her konuda desteklemektedir. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Genel Sekreteri Üniversitede öğretmen olarak çalışır, Milli Güvenlik Kurulu Bakanı Üniversitenin Meclis Kurulu Bakanı ve aynı zamanda Üniversitenin kurucularından biridir. Öğrencilerin çoğu bakanlar evlatlarıdır.

Başka üniversitelerle yaptığı işbirlilik ve koordinasyon sayesinde Fransız Üniversitesi Ermenistan'ın diğer üniversitelerin arasında işin kapsamını geniştirmeye devam ediyor. Ermenistan Fransız Üniversitesi, Fransa işbirliği ile Fransa dışında kurulmuş ilk ve şimdilik tek üniversitedir. Üniversitenin rektörlük ve genel sekreterlik görevleri, Fransız memurlar tarafından icra edilmektedir. Kahire Üniversitesi ve Hanoi Bilişim Frankofon Enstitüsü'nün aksine, ki orada Fransızlar sadece müdür yardımcılık görevini işkal edebilirler.

Eğitim programı[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız Üniversitesi'nin üç fakültesi vardır; hukuk, kamu yönetimi, ticaret ve pazarlama fakülteleri. Hukuk, Yönetim ve Ekonomik alanlarda Fransız Üniversitesi Lisans dereceli diplom sağlar ve Yüksek Lisans dereceli diplom için üniversite aşağıdaki bölümleri sunar;

Uluslararası Ticaret Hukukları Fakültesi,

Ticaret ve Marketing Fakültesi,

Mali Kaynaklar ve Gözetim Fakültesi.

Ermeni Hükûmetin talebi üzerine Üniversite bu sene bir yıl süren ve Yüksek Lisans diplomu sağlayan Kültür ve Turizm Yönetim bölümünü açtı. Fransız Üniversitesine girmek için fransız dili bilmek gerekli değil. İlk iki yıl içinde temel öğretim programın dışında fransız dili öğretmek için üniversite yoğun sınıflar uygular. Dil seviyesini incelemek hedefiyle üniversite uluslararası sertifikalı test (TCF) uygulamaktadır. Bu sınav sonuçlarına değinerek ancak positiv bir neticeye ulaşan öğrenciler üçüncü yıldan itibaren üniversite yaşamlarına devam edebilirler. Böylece, fransız dili öğrenmeye fırsatı olmayan öğrencilerin büyük çoğunluğu üçüncü yıl giriminde Fransızcayı üniversite çalışmalarında en iyi şekilde kullanmaya adaylardır. Jean Mülen Lyon 3 Ünıversitesinin profesörların desteği ve Toulouse Capitol 1 Ünıversitesinin katkısıyla Fransız Üniversitesinin eğitim programın üçüncü yıldan itibaren, verilen derslerin %20'den fazlası Fransızca öğretilir ve Yüksek Lisans alanında bu oran 50%’ a çıkar.

Fransa, Belçıka ve Ermenistan'da yayılan çeşitli şirketler ve kuruluşlarla birlikte işbirlilik çerçevesinde üniversitenin farklı anlaşmaları var. Bu koordinasyon alanında ve her eğitim yılının sonunda staj yapmaya ve daha sonra pratık raporlarını hazırlamaya çaba sarfeden bütün oğrencilere destek olmak hedefiyle bu şirketler onlara akademik bilgilerini pratik alanında uygulamak çerçevesinde katkıda bulunurlar. Üniversitenin Bilimsel Komite önünde pratık raporlarını savunma yolunda her öğrenci kendi yeteneklerinin yanı sıra, yıllar boyunca aldığı dil becerilerini profesyonel yaşamda uygulamaya aday olduğunu göstermektedir. Ermenistan'daki Fransız Üniversitesinin elde ettiği rekabetçilik avantajları ve iç polıtıkasını yansıtan yöntemleri sayesinde bölgenin en önemli üniversitelerinden birisi oldu. Şu anlamda Fransada'ki Ermeni Diasporanın gösterdiği desteğe dahil, birkaç bölgesel kurumlarla inşa ettiği ortaklığın performansı çok büyüktur. Fransız Üniversitesinde öğrenim ücretleri ülkenin yaşam standardını hesap ederek kararlaştırılır. Seçkin öğrenciler için üniversite tamamen veya kısmen burslar tahsis eder ve ücretlerini ödemesi mümkün olamayan öğrenciler için üniversitenin bazı sponsor ve yardımsever kuruluşlarla anlaşmaları vardır.

Uluslararası organizasyonlarda üyeliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransız Üniversitesi, Yönetim Geliştirme Avrupa Vakfının (EFMD) onurlu organıdır. (EFMD) yönetim alanında mükemmellik rütbesi sağlayan bir eğitim kuruluşudur. Fransız Üniversitesi Frankofon Üniversiteler Ajansın bir üyesi ve UNESCO Frankofon Üniversiteler şebekesinin şerefli bir tarafıdır. Şu şebekenin amacı geliştirme alanında elde edilen neticelerin devamcılığı sağlamaktadır. Böylece, üniversite mezunların yaklaşık 80%’i kendi meslek alanlarında çalışıyorlar ve bu oran Kafkasya bölgesinde Frankofon katkısının tartışılmaz bir kanıt hakikatını öne getirirken, Gürcü, İranlı veya Rus öğrencilerin bu bölgede sahip oldukları merakı Frankofon projesinin devamcılığını açıklar.