Erkekçe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Erkekçe
EditörErcan Arıklı
KategorilerErotizm
SıklıkAylık
YayımcıGelişim Yayınları
İlk sayı1980'ler
ÜlkeTürkiye
DilTürkçe

Erkekçe dergisi 1980'li yıllarda çıkan erotik bir dergidir. Ercan Arıklı'nın sahibi ve genel müdürü olduğu Gelişim Yayınları tarafından çıkarılmıştır. Genel yayın yönetmenliğini kuruluşundan kapanıncaya kadar geçen dönemde Hıncal Uluç üstlenmiş ve seks ve erotizim üzerine yazılarda yazmıştır.

O günlere damgasını vurmuş birçok ünlü bayanı sayfalarında konuk etti. Aralarında fotoğrafçı Erol Atar'ın da çektiği ünlülerin erotik pozları ile dolu sayfaları erkeklerin hayal dünyasına yön verdi. Ünlülere örnekler: Seren Serengil, Pembe Mutlu, Pakize Suda, Necla Nazır, Nükhet Duru, Oya Aydoğan, Seda Sayan, Sevtap Parman, Serpil Çakmaklı, Sibel Turnagöl, Suna Yıldızoğlu, Yasemin Evcim, Ahu Tuğba, Bahar Öztan, Ayşegül Aldinç, Banu Alkan, Harika Avcı, Fulden Uras, Nazan Ayaz, Müjde Ar, Güngör Bayrak, Hülya Avşar v.d.

1987 yılında Muzır Yasası çıkınca[1] poşete girdi. Bu durum satışlarını çok düşürdü. Poşetten kurtulmak için, Erkekçe 90 isimli ve erotizmi az, daha çok erkekler için hayat tarzı konulu bir forma girdiyse de başarılı olamadı ve 1993 yılında kapandı.

Erkekçe; 12 yıl sonra 2005'te yeniden yayın hayatına izzet gümüş geeren ajans tarafından çıkarılmaktadır.

Erkekçe'nin Türkiye'de yayımlanması benzer türde yabancı dergilerin de Türkçe versiyonlarının çıkmasına katkı sağlamıştır. Playmen, Playboy, Penthouse ve Hustler gibi dergilerin Türkçe sürümleri Erkekçe dergi okulundan yetişenlerce çıkarılmış ya da yönetilmiştir.

İlk çıktığı yıllarda elde ettiği başarı derginin kadınlar için de bir formatının kopyalanması sayılabilecek olan Kadınca dergisinin de aynı yayın grubunca çıkarılmasını sağlamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "ARALIK 1987". byegm.gov.tr. 2 Şubat 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Şubat 2003.