Erdoğan Aktaş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
YBot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 18.54, 23 Mart 2016 tarihli sürüm (Arşiv bağlantısı eklendi)

Erdoğan Aktaş (d. 1967, İstanbul), Türk televizyoncu, gazeteci.

Biyografi

Aktaş, İstanbul'da 1967 yılında doğdu. İlk, orta ve liseyi İstanbul'da okudu. Liseyi bitirir bitirmez çocukluk hayali olan gazeteciliğin peşinden koşmaya başladı. 1984 yılında Güneş Gazetesi'ne girerek muhabirliğe başladı. Aynı dönemde İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde de üniversite eğitimine başladı. Önce Güneş Gazetesi'nden kovuldu. Yılmadı, çocukluk hayalinin peşinden devam etti. Çeşitli gazetelerde çalışmaya, bazılarından da atılmayı sürdürdü. Sırasıyla Gazete Gazetesi, Hürriyet, Sabah ve Milliyet'de polis muhabiri olarak çalıştı.


1992 yılında Gülbin Aktaş ile evlendi. Bir yıl sonra Star TV'de televizyon haberciliğine başladı. Muhabir olarak sırasıyla Star TV, Show TV ve NTV'de görev aldı.1999-2005 yılları arasında NTV'de Yakın Plan isimle programı hazırlayıp sundu. Bu arada Türkiye'nin ve dünyanın çeşitli bölgelerinde gazeteci olarak gelişmeleri takip etti.


Televizyonculuğa adım attığı Star TV'ye 2005 yılı Mart ayında Genel Yayın Yönetmeni olarak geri döndü. Bu arada "Aşık Olan Terkeder" isimli ilk romanı yayınlandı. Star TV'deki görevini sürdürürken, aynı zamanda Posta Gazetesi'nde günlük köşe yazıları yazdı. 2008 yılında ise Haber Türk TV Genel Yayın Yönetmenliği görevini aldı. 2009 yılı Ağustos ayı itibariyle ATV Haber Genel Yayın Yönetmenliği üstlendi.

ATV Haber Genel Yayın Yönetmenliği görevi sürerken, Turkuvaz Holding bünyesinde yer alan A Haber Kanalı'nın kurup genel müdürlük görevini yürüttü. Bu arada yine A Haber kanalında "Memleket Meselesi" ve "90'a" programlarını hazırlayıp sundu.

2014 yılında Beşiktaş JK Fahri İletişim Komitesi Başkanlığına getirilen Aktaş, 21 Ağustos 2014 tarihinde BJK TV'den ayrıldı. 1 Ocak 2016'da itibaren CNN Türk kanalının yeni genel müdürü olarak göreve başlamıştır. [1]

Kaynakça

  1. ^ "CNN TÜRK'e yeni Genel Müdür: Erdoğan Aktaş". CNN Türk. 23 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ocak 2016.