Epoksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İki komponentli epoksi yapıştırıcı içeren bir şırınga
Epoksi Önpolimeri

Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki yüzünü çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.

Genellikle iki komponentli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takibeden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır. Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Epoksi, inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir. Onarım sırasına uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılır. Betonarme içine saplanan donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir. Epoksi, aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür. Ayrıca, boya veya astar olarak da kullanılır.

Epoxy sözcüğü Yunanca iki önekten türemiştir: “üzerinde” anlamına gelen “epi” ve “keskin/asitli” anlamına gelen “oxy”.

Epoksi Çeşitleri[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Granit Epoksi Zemin Kaplama Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İsteğe göre 2,5 – 4mm olarak uygulanabilen yeni nesil epoksi kaplama sistemi olarak sunduğumuz sistem, özellikle İlaç Endüstrisi için geliştirilen ancak gıda, otomotiv ve diğer sanayi işletmelerinde çok yüksek aşınma mukavemeti ve çizilmeme özelliği ile geniş uygulama alanları bulan yarı mat bir epoksi kaplamasıdır.

Self Levelling Screed Zemin Kaplama Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir kat epoksi primer üzerine 3 veya 5mm kalınlıkta serilebilen, pürüzsüz bir yüzey veren bir epoksi harçtan oluşmaktadır. Çok kolay temizlenen, kimyasallara ve aşınmaya dayanıklı, tozumayan bir kaplamadır.

Self Levelling 3mm Epoxy Zemin Kaplama Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Self Levelling Zemin Kaplama 3mm kalınlığında, kimyasal maddelerden etkilenmeyen, kolay temizlenen, mekanik mukavemeti yüksek bir zemin kaplamasıdır.

Multilayer Screed 2,5mm Kalınlığında Pürüzlü Epoksi Zemin Kaplama Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Multilayer Screed sistemi üç kattan oluşan 2,5mm kalınlığında yüzeyi hafif pürüzlü, çok kolay temizlenebilen, yüksek aşınma ve basınç mukavemetlerine sahip bir epoksi zemin kaplamasıdır.

Colormix Zemin Kaplama Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İsteğe göre 2,5 – 4mm olarak uygulanabilen yeni nesil epoksi kaplama sistemi olarak sunduğumuz sistem, gıda, otomotiv ve diğer sanayi işletmelerinde çok yüksek aşınma mukavemeti ve çizilmeme özelliği ile geniş uygulama alanları bulan yarı mat bir epoksi kaplama sistemidir.

Pentacrete Industrial Flooring 4-6mm Epoxy Mortar Zemin Kaplama Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

İsteğe göre 4 – 6mm olarak uygulanabilen yeni nesil epoksi kaplama sistemi olarak sunduğumuz sistem, özellikle İlaç Endüstirisi için geliştirilen ancak gıda, otomotiv ve diğer sanayi işletmelerinde çok yüksek aşınma mukavemeti ve çizilmeme özelliği ile geniş uygulama alanları bulan yarı mat bir epoksi kaplama sistemidir.

Cam Elyaflı Laminasyon Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Epoksi kaplama uygulanacak zeminin mukavemetinin düşük olması, yüzeyin sürekli ıslak ve asitlere maruz olması, seramik gibi yüzeyi sırlı malzeme ile kaplı olması, yağ gibi adhezyonu önleyecek maddelerle kontamine olması durumlarında, anolar halinde döşenmiş mozaiklerin oynayarak çatlaması ihtimaline karşı ve ham petrol tanklarının korozyona uğramış bölümlerinin takviyesi için kullanılır. Elde edilen laminasyon katı, uygulanacak epoksi katının zemin ile olan bağlantısını keser.

Anti-Mikrobik Döşeme Kaplamaları[değiştir | kaynağı değiştir]

Anti Bakteriel, mantar üremesini engelleyen, insan sağlığına tamamen zararsız kaplama.

Diğer Epoksi Çeşitleri[2][değiştir | kaynağı değiştir]

Mortar 7 mm Zemin Kaplama Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]
Colorcoat Zemin Kaplama Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]
Cips Epoksi Kaplama Sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]
Epoksi Tamir Sistemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[kaynağı değiştir][değiştir | kaynağı değiştir]