Epoksi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İki komponentli epoksi yapıştırıcı içeren bir şırınga
Epoksi Önpolimeri
Tüm epoksi reçinelerde bulunan reaktif bir fonksiyonel grup olan epoksit grubunun yapısı

Epoksi, 'epoksi reçineleri' nin temel bileşenlerinden veya kürlenmiş son ürünlerinden herhangi biri ve ayrıca epoksit fonksiyonel grubun adıdır.[1] Poliepoksitler olarak da bilinen epoksi reçineler, epoksit grupları içeren bir reaktif prepolimer ve polimer sınıfıdır.

Epoksi reçineler, katalitik homopolimerizasyon yoluyla kendileriyle veya çok işlevli aminler, asitler (ve asit anhidrit, fenoller, alkoller ve tioller (genellikle merkaptanlar olarak adlandırılır). Bu ortak reaktanlara genellikle sertleştiriciler ve çapraz bağlama reaksiyonuna genellikle kürleme denilir.

Poliepoksitlerin kendileriyle veya çok işlevli sertleştiricilerle reaksiyonu, genellikle olumlu mekanik özelliklere ve yüksek ısıl ve kimyasal dirence sahip bir ısıyla sertleşen ting polimer oluşturur. Epoksi, metal kaplamalar, elektronik/elektrik parçaları/ LED'lerde kullanım, yüksek gerilimli elektrik izolatörleri, boya fırçası imalatı, elyaf takviyeli plastik malzemeler ve yapışkan dahil olmak üzere yapısal ve diğer amaçlar için geniş bir uygulama alanı vardır.

Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Suya, aside ve alkaliye direnci çok iyidir, zamanla direnç özelliğini yitirmez. Çatlağa doldurulmuş epoksi yapıştırıcısı, çatlağın yarattığı süreksizlik ortamını sürekli duruma dönüştürür, çatlağın her iki yüzünü çatlak boyunca sürekli olarak birbirine bağlar ve gerilme birikimlerini önler.

Genellikle iki bileşenli olan epoksiler, diğer termoset plastikler gibi belli süre sonra sıvı halden katı hale geçer ve takibeden bir iki hafta içinde olgunlaşarak nihai sertliğe ulaşır. Cam veya karbon elyafı ile epoksi kombinasyonu mükemmel mekanik dayanıklılığa sahiptir. Bu yüzden uzay ve havacılık teknolojilerinde ve denizcilik alanında çok kullanılır. Epoksi, inşaat alanında da yaygın kullanılan bir malzemedir. Onarım sırasına uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde kullanılır. Betonarme içine saplanan donatılar için çekme mukavemetleri oldukça yüksektir. Epoksi, aynı zamanda bir yüzey kaplama ürünüdür. Ayrıca, boya veya astar olarak da kullanılır.

Epoxy sözcüğü Yunanca iki önekten türemiştir: “üzerinde” anlamına gelen “epi” ve “keskin/asitli” anlamına gelen “oxy”.

Kullanım Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanat[değiştir | kaynağı değiştir]

Pigment ile karıştırılmış epoksi reçine resim yapmak için üst üste tabakalar şeklinde dökülerek boyama ortamı yapılabilir.[2] Ayrıca takı, süsleme ve etiket için kubbe reçinesi şeklinde ve sanat, tezgahlar ve masalar için dekupaj uygulamalarında kullanılır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Clayton May (11 Mayıs 2018). Epoxy Resins: Chemistry and Technology (Second bas.). CRC Press. s. 65. ISBN 978-1-351-44995-3. 2 Mayıs 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2021. 
  2. ^ McCreight, Tim; Bsullak, Nicole (2001). Color on Metal: 50 Artists Share Insights and Techniques. Guild Pub. ISBN 978-1-893164-06-2. 1 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2020.