Enginar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Enginar
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Şube: Spermatophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Klad: Eudicots
Takım: Asterales
Familya: Asteraceae
Cins: Cynara
Tür: C. scolymus
İkili adlandırma
Cynara scolymus
L., Sp. Pl. 827. (1753).

Enginar (Cynara scolymus), papatyagiller familyasından mavi-mor renkli çiçekler açan, 50–150 cm boyunda çok senelik otsu bir bitki. Güney Avrupa ve Akdeniz çevresinde yetişir.

Morfolojik özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Gövdeleri dik, kuvvetli, sert ve boyuna olukludur. Yaprakları sapsız, büyük, uzun-oval ve parçalıdır. Çiçekler üst yaprakların koltuğundan çıkan, uzun sapların ucunda büyük başçıklar halinde toplanmıştır. Çiçek tablası etlidir. Hepsi tüp şeklinde olan çiçekleri ve bunların aralarında bulunan tüyleri taşır.

Yetiştiriciliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir enginar tarlasının fotoğrafı

Enginar genel olarak Türkiye'de ve birçok ülkede vegetatif yolla üretilmektedir. Fransa, İtalya ve İspanya'da doğrudan tohumla üretilen çeşitler geliştirilmiştir. Enginarda vegatatif yolla üretim dip sürgünleri veya üzerinde gözlerin bulunduğu kök parçaları ile yapılabildiği gibi sadece gözlerin ana gövdeden çıkarılıp değişik ortamlarda köklendirilerek de yapılabilir. En yaygın üretim şekli sürgünlerle yapılan üretimdir.

Yeni kurulacak Enginar plantasyonlarında dikiminden önce toprak derin sürülmeli ve gübrelenmelidir. Derin sürümden sonra diskaro ve tırmık çekilerek toprak dikime hazır duruma getirilmelidir.

Dikim genellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde Ekim–Kasım aylarında, Marmara bölgesinde ise Mart–Nisan aylarında yapılır. En uygun dikim masuralar üzerine sıra arası ve üzeri 1x1 m mesafe ile yapılır.

Ürünler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir enginar likörü olan Cynar İtalya'da çok popüler olan bir alkollü içkidir.

Enginar Festivali[değiştir | kaynağı değiştir]

[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2. Uluslararası Enginar Festivali". EvHayat. 10 Şubat 2016. 8 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikitür'de Cynara scolymus ile ilgili ayrıntılı taksonomik bilgiler bulunur.