Engelleri Kaldır Hareketi

Koordinatlar: 40°59′46″N 29°06′33″E / 40.996137°K 29.109264°D / 40.996137; 29.109264
Vikipedi, özgür ansiklopedi


Engelleri Kaldır Hareketi
EKHLogo.png
Slogan Kalbini engelleme, engelleri kaldır!
Kuruluş 1 Ocak 2009
Tür Sivil toplum kuruluşu
Merkez İstanbul
Lider Rodin Alper Bingöl
Resmî site engellerikaldir.com

Engelleri Kaldır Hareketi (EKH), insan hakları için çalışan insanların oluşturduğu, İstanbul merkezli olmak üzere dünya çapında yürütülen bir harekettir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak 2009 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Rodin Alper Bingöl’ün tez projesi olarak başlayan Engelleri Kaldır Hareketi (EKH); daha sonra kamuoyunun, özel ve kamu kuruluşlarının yoğun ilgi ve desteğiyle tez projesi olma boyutunu aşarak toplumsal bir hareket haline gelmiştir. Şu anda bütün kampanya yönetimi ve iletişimi Elmalma tarafından yürütülmektedir.[1][2]

Kuruluş Amacı ve Felsefesi[değiştir | kaynağı değiştir]

EHK, kamu vicdanının hak ihlallerine karşı duyarlı olduğu, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi ve insan haklarının korunmasına yönelik uluslararası nitelikli tüm diğer metinlerin öngördüğü hakların, her birey tarafından aktif olarak kullanılabildiği ideal toplum düzenine ulaşmak gayesiyle yola çıkmıştır.

“Kalbini engelleme, engelleri kaldır!” sloganı ile her türlü siyasi ideoloji ve dünya görüşünün üstünde bir değer olarak kabul ettiği insan haklarına yönelik ihlal sorunlarının kaynağına ilişkin farkındalığı geliştirmek ve somut çözüm önerilerini uygun yöntem ve stratejilerle kalıcı şekilde hayata geçirme için birçok proje gerçekleştirmiştir.[3]

EKH, “insan”ın önündeki tüm sıfatlardan ayrıştırıldığı ve sadece insan olması sebebiyle hak ettiği çağdaş toplum düzenine ulaşmayı amaçlamaktadır.[4]

Organizasyon Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

EKH gönüllüler yoluyla faaliyet gösteren ve kampanyalarını yürüten bir harekettir. Gönüllü, insan haklarını her türlü siyasi ideoloji ve dünya görüşünün üstünde bir değer olarak kabul eden kişidir. “Engelleri Kaldır Hareketi kimsenin değil, sahiplenen herkesindir!” inancıyla yola çıktığı için, Engelleri Kaldır Hareketi gönüllüsü de insan haklarına yönelen her türlü ihlalin önüne geçilmesi için çalışan her bireydir.

Faaliyet Alanları[değiştir | kaynağı değiştir]

EKH’nin hedef kitlesi, sadece görme engelli, omurilik felçlisi ya da işitme engelliler olmayıp; herhangi bir tür fiziksel engele sahip bireyler ile ifade özgürlüğü kısıtlanan kişiler, çalışma özgürlüğü engellenen kadınlar ve çocuk olma hakları ellerinden alınan küçüklerin yanı sıra, engellerin kaldırılması için gereken güce sahip olduğunun, bugüne kadar, farkında ol(a)mayan tüm “engelsiz”lerdir.

Finansman ve Çalışma Biçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Engelleri Kaldır Hareketi maddi bağış kabul etmemekte, ancak sponsorlarının ve işbirliği içinde olduğu kurum, kuruluş ve gönüllü gerçek kişilerin, ilgili ve/veya uzman oldukları alanlarda vermiş oldukları fikri ve teknik destek ile projelerini hayata geçirmektedir.[5][6][7]

Çalışma Biçimleri ve Gerçekleştirilen Kampanyalar[değiştir | kaynağı değiştir]

EKH ekibi çalışmalarını, yönetim kadrosu altında, kendi alanında uzman kişilerin oluşturduğu; hukuk, iletişim, alt-yapı ve mimari, psikoloji-sosyoloji alanlarında somut projeler üreten spesifik çalışma grupları eliyle yürütmektedir. Çalışma grupları, daimi üyelerinin yanı sıra, yarı-zamanlı veya proje bazlı destek veren gönüllülerin de katılımı ile çalışmalarını sürdürmektedir.[8]

1 Nisan Farkındalık Kampanyası[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Nisan’ın toplumun genelinde “şaka günü” olarak bilinmesinden yola çıkılmış ve “şaka olmayan bir gerçeğin”; Türkiye’de bulunan 8,5 milyon kayıtlı engellinin ve onlara destek olan aileleriyle birlikte 20 milyon kişinin farkına varılmasını sağlamak amacıyla “Bu bir şaka değildir!” başlığı altında bir kampanya gerçekleştirilmiştir.[9]

Aralarında Microsoft Türkiye, UPS, Hürriyet Gazetesi, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği gibi pek çok kurumun yer aldığı destekçiler ile işbirliği içerisinde açık hava reklamları, reklam filmi çekimi, program katılımları, internet reklamları gibi faaliyetlerde bulunulmuş ve harekete 50 bin kişilik yeni gönüllü kaydının yapılması ile bu kişilerle engellilerin arasında etkin ve karşılıklı bir iletişim ağı yaratılarak toplumda ortak bilinç oluşturulması sağlanmıştır.

Hukuk Alanında Yapılan Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönetim kadrosu altında şekillenen Hukuk Çalışma Grubu, Türkiye genelinde projeye ilgi gösteren gönüllü hukuk fakültesi öğrencileri, avukatlar ve akademisyenlerin desteğiyle Engelleri Kaldır Hareketi’nin (EHK) hukuk alanındaki projelerini hayata geçirmeyi hedeflemektedir.

Bu kapsamda, Türkiye Barolar Birliği, çeşitli illerin Baroları ve bu Baroların ilgili Komisyonları, TBMM ve diğer ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla iletişim halinde çalışmalar yürütmek ve yeni projeler geliştirmek hedeflenmiştir.

Şehir Planlama Alanında Yapılan Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Engelleri Kaldır Hareketi (EKH) Yönetim kadrosu üyelerinin oluşturduğu Mimarlık ve Altyapı Çalışma Grubu, Türkiye genelinde projeye aktif katılım sağlamak isteyen gönüllü mimarlık fakültesi öğrencileri, mimarlar ve akademisyenlerin desteğiyle EKH’ nin iyileştirme alanındaki projelerini hayata geçirmeyi amaçlamaktadır.

Pilot bölge olarak seçilen Bakırköy’de çalışmalarını başlatmış olan Çalışma Grubu, gönüllülerden gelecek ihbarlar ile şekillenecek bir “Türkiye Engel Haritası” oluşturmak ve bu engellerin kaldırılması için ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla irtibata geçerek kalıcı çözümlerin yaratılması için çalışmaktadır.[10]

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Kurum Ödül
2009 The Deutsche Bank Urban Age Award 3. lük Ödülü (Renovatio İstanbul)
2009 Junior Chamber Türkiye - TOYP'09 (Ten Outstanding Young Persons) İnsan Hakları Ve Dünya Barışına Katkı Kategorisi - 1.lik (Rodin Alper Bingöl)
2010 Türkiye Adalet Akademisi Sosyal Sorunların Çözümüne Katkı
2010 HAYAD (Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği) Jüri Özel Ödülü
2010 Galatasaray Üniversitesi EN'ler En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi
2010 Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Yılın Empati Ödülü (Rodin Alper Bingöl)
2011 ODTÜ Verimlilik Topluluğu "Çözüm Sende" Projesi

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "'Engelleri Kaldır' bir tezle başladı, 300 bin üyeye ulaştı". Radikal.com.tr. 1 Şubat 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 
  2. ^ "Kaliforniya Bağımsız Yaşam Derneği Referans Mektubu". Facebook.com. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 
  3. ^ "Engelleri Kaldır Hareketi ve Renovatio İstanbul Projesi". Mimdap.org. 19 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 
  4. ^ "Engelleri Kaldır Hareketi'nin vizyonu, misyonu değerleri nelerdir?". Engellerikaldir.com. 7 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 
  5. ^ "Aylarca sandalyede oturdum bilmezsiniz". Sabah.com.tr. 12 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 
  6. ^ "Geçmiş Zaman Ruhları – En Çok Satanlar Projesi". Kreativeme.com. 12 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 
  7. ^ "Engelleri Kaldır Hareketi – Hız Tümseği". Adsoftheworld.com. 13 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 
  8. ^ "Engelleri Kaldır Hareketi & Photoshop Magazin İşbirliği". Yenisafak.com.tr. 17 Aralık 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 
  9. ^ "Engelleri Kaldır 1 Nisan Farkındalık Kampanyası". Engellerikaldir.com. 22 Eylül 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 
  10. ^ "Engelleri Kaldır Hareketi - EQ İnsan ve Yaşam Dergisi Röportajı". Engellerikaldir.com. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]