İçeriğe atla

Enerji akışı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Enerji akışı piramidi

Enerji akışı, besinlerdeki enerjinin üreticilerden otçullara ve otçullardan etçillere kadar iletilmesidir. Bazı canlılar doğal enerjiden faydalanarak ürettikleri maddeleri besin zinciri yoluyla diğer canlılara iletmek suretiyle enerji akışını sağlarlar.

Besin zincirindeki enerji akışı üreticiden tüketiciye doğru tek yönlüdür ve bu akışta enerjinin ancak %10'u diğer halkaya iletilebilir. Canlının boyutu bu yüzdeyi etkilemez.

Enerji akışının dengeli bir şekilde devam etmesinde üretici, tüketici ve ayrıştırıcılar önemli rol oynar. Enerji akışı süreci üretici canlılar ile başlar. Fotosentez ve güneş enerjisini organik besinlerde depolanır ve döngü halinde üreticilerden tüketicilere kadar devam eder. Sadece üreticilerle beslenen canlılara birincil tüketici, birincil tüketicilerle beslenenlere ikincil tüketici denir. Birincil tüketicilere herbivor (otçul); ikincil tüketiciler ise karnivor (etçil) denir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "enerji akışı". enerji akışı. 10 Mayıs 2023. 6 Aralık 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mayıs 2023.