Endüstriyel mimari

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Endüstriyel mimari, modern mimarinin özellikle sanayi bölgelerinin yoğun olduğu yerlerde kullanılan bir tarzı. Sanayi ve endüstri şirketlerine kullanışlı binaların yapılması için başlatılan çalışmalarla birlikte temeli atılmıştır.

Almanya'da bir otomobil fabrikası

Kitlesel şekilde modernleşme hareketlerinin yaşandığı Sanayi Devrimi ile öneminin arttığı dönemde, modern mimarinin ilk örneklerini çıkarmaya başladığı söylenebilir. Özellikle 1800'lü yıllarda etkisi göstermeye başlayan bu mimari tarz, genellikle fabrikalar, dökümhaneler, enerji santralleri, sondaj kuleleri ve depolar gibi ticari alanlarda kullanılmıştır.[1]

Türkiye'de örnekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünya'da Sanayi Devriminin yaşanmasıyla beraber Osmanlı İmparatorluğu da geç de olsa özellikle devlet eliyle bazı çalışmaların yapılmasını sağlamıştır. Bu dönemde kurulan Bomonti Bira Fabrikası, Endüstriyel mimarinin Türkiye'deki en iyi örneklerinden biridir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ McGowan, F.; Radosevic, S.; and Tunzelmann, N. von. Emerging Industrial Architecture in Europe. Hoboken: Taylor and Francis, 2004.
  2. ^ Tanyeli, G , İkiz, D . (2009). İSTANBUL'DA BİR ENDÜSTRİYEL MİRAS ÖRNEĞİ: BOMONTİ BİRA FABRİKASI . TÜBA-KED Türkiye Bilimler Akademisi Kültür Envanteri Dergisi , (7) , 109-121 . Retrieved from 24 Temmuz 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.