Endüstriyel fırın

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Uçak bileşenlerinin üretiminde kullanılan endüstriyel konveksiyonlu fırın. Isıtma gaz yakıtlı ısı eşanjörü ile yapılır; tam otomatik kontrol sistemi hava sıcaklığını 2°F'da tutar.
Endüstriyel "Zanolli" çift ocaklı güverte fırın (solda) ve "Sveba-Dahlen" döner raflı fırın (sağda)

Endüstriyel fırınlar çeşitli bileşenleri, parçaları veya nihai ürünleri kurutma, kürleme veya fırınlama dahil olmak üzere, çeşitli endüstriyel uygulamalar için kullanılan ısıtılmış odalardır. Endüstriyel fırınlar büyük veya küçük hacimli uygulamalar için, partiler halinde veya bir konveyör hattı ile sürekli olarak ve çeşitli sıcaklık aralıkları, boyutları ve konfigürasyonları için kullanılabilir.

Bu tür fırınlar, kimyasal işlemler, gıda üretimi ve hatta devre kartlarının yüzeye montaj bileşenlerini takmak için bir konveyör fırınından geçirildiği elektronik endüstrisini de içeren birçok farklı uygulamada kullanılır.

Bazı yaygın endüstriyel fırın türleri şunlardır:

 • Kürleme fırınları – Belirli bir sıcaklığa ulaşıldığında bir maddede kimyasal reaksiyona neden olacak şekilde tasarlanmışlardır. Toz boya kaplama, sık kullanılan bir kurutma fırınıdır.
 • Kurutma fırınları – Nemi gidermek için tasarlanmışlardır. Tipik olarak yaptıkları uygulamalar ön işlem ve boyadır. Bu tür fırınlar kimi zaman kireç ocağı olarak da bilinirler, ancak seramik fırınlarda kullanılanla aynı yüksek sıcaklıklara ulaşmazlar.
 • Pişirme fırınlarıKürleme ve kurutma fırınlarının birleşimiyle oluşturulurlar .
 • Reflow FırınlarReflow fırın, yüzeye monte elektronik bileşenlerin baskılı devre kartlarına (PCB) lehimlenmesi için kullanılan bir makinedir.
  Konveksiyonlu yeniden akış fırınının grafiksel bir örneği
  Fırın, sıcaklık için ayrı ayrı kontrol edilebilen birden fazla bölge içerir. Genellikle birkaç ısıtma bölgesi ve ardından bir veya daha fazla soğutma bölgesi vardır. PCB, fırında bir taşıma bandı üzerinde hareket eder ve bu nedenle kontrollü bir zaman-sıcaklık profiline tabi tutulur.
 • Yığın fırınlar – Dolap veya Walk-in/Truck-in ovens olarak da adlandırılan toplu fırınlar; tekerlekli raflar, el arabaları veya kamyonlar kullanılarak küçük partiler halinde kürlenmeye, kurutulmaya veya pişirmeye izin veren fırınlardır. Bunun gibi fırınlar genellikle süpermarket gibi yerlerde büyük hacimli fırınlarda bulunur.
 • Konveyör veya Sürekli Fırınlar – Tipik olarak otomatik bir konveyör işleme hattının bir parçası olan konveyör fırınları daha yüksek hacimli iş yapmaya izin verir.
 • Temiz oda fırınlarıYarı iletken üretimi veya biyoteknoloji işlemleri gibi temiz oda gerektiren uygulamalar için tasarlanmıştır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]