En uzun Türkçe kelime

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Türkçenin en uzun kelimesi, popüler kültürde, 70 harften oluşan muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine sözcüğü olarak geçmektedir.[1][2] Teknik olarak Türkçe sondan eklemeli bir dil olduğu için sonsuz sayıda harften oluşan kelimeler oluşturmak mümkündür. Ancak, aynı ek birden çok kullanıldığı zaman kelime anlaşılmaz bir hâl almaktadır; bu yüzden en uzun kelimeden bahsederken anlaşılır olması esas alınır. Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine kelimesi popüler olarak en uzun kelime olarak kabul edilir de, başında 15 harften oluşan "muvaffakiyetsiz" kısmını, anlamı bozulmadan 20 harflik bir sözcükle değiştirmek mümkündür, çünkü Türkçe sözlüklerde geçen en uzun kelimeler 20 harflidir: kuyruksallayangiller, ademimerkeziyetçilik, egzistansiyalizm veya elektroensefalografi.[3] Örneğin, kuyruksallayangillersizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesinedir gibi bir kelime hem anlaşılır, hem de 81 harfli olmasına rağmen, popüler kültürde kuyruksallayangiller, ademimerkeziyetçilik veya elektroansefalografi gibi uzun kelimelerinden türetilen sözcükler yer edinmemiştir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu kelimeden önce "Çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdan mıymışsınız?" kelimesi en uzun kelime olarak gösteriliyordu. Bu tekerleme o dönemin popüler kelimeleri arasında yer aldı.

Daha sonrasında Çekoslovakya'nın dağılmasıyla bu kelimenin yerine Afyonkarahisarlılaştırabildiklerimizdenmişsinizcesine kullanılmaya başlandı. Bu kelimenin de daha uzunu bulunduğunda popülerliğini yitirdi.

Cümledeki kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kötü amaçların güdüldüğü bir öğretmen okulundayız. Yetiştirilen öğretmenlere öğrencileri nasıl muvaffakiyetsizleştirecekleri öğretiliyor. Yani öğretmenler birer muvaffakiyetsizleştirici olarak yetiştiriliyorlar. Fakat öğretmenlerden biri muvaffakiyetsizleştirici olmayı, yani muvaffakiyetsizleştiricileştirilmeyi reddediyor, bu konuda ileri geri konuşuyor. Bütün öğretmenleri kolayca muvaffakiyetsizleştiricileştiriverebileceğini sanan okul müdürü bu duruma sinirleniyor, ve söz konusu öğretmeni makamına çağırıp ona diyor ki: "Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine laflar ediyormuşsunuz ha?"

Kelime türetimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kelime Anlamı
Muvaffak Başarılı
Muvaffakiyet Başarı
Muvaffakiyetsiz Başarısız
Muvaffakiyetsizleş(-mek) Başarısızlaşmak
Muvaffakiyetsizleştir(-mek) Biri tarafından başarısızlaştırmak
Muvaffakiyetsizleştirici Başarısızlaştırı
Muvaffakiyetsizleştiricileş(-mek) Başarısızlaştırıcılaşmak
Muvaffakiyetsizleştiricileştir(-mek) Biri tarafından başarısızlaştırıcılaşmak
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriver(-mek)
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriverebil(-mek)
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebil(-mek)
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebilecek
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebilecekler
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimiz
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizden
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmiş
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsiniz
Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine Hemencecik başarısızlaştırıcı hâline getiremeyeceğimiz kişilerden biriymişsiniz gibi

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Yeni Mesaj, Turkish newspaper". 18 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2013. 
  2. ^ "Papatyam". 27 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Mart 2013. 
  3. ^ TDK imlâ kılavuzundaki en uzun sözcükler, Türkçenin Rekorları http://www.turkceogretimi.com/Dil-Uzerine/article/22-tuerkce-nin-rekorlar/25