İçeriğe atla

Ems Telgrafı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bad Ems'te bulunan Ems Telgrafı anıtı

Ems Telgrafı 1870-1871'deki Fransa-Prusya Savaşı'nın başlamasına sebep olan nottur.

Prusya'nın hızla güçlenmesi karşısında Fransa öteden beri rahatsızdı. 1866'daki Prusya-Avusturya Savaşı'nın ardından, Alman Birliği'ni kurabilmek için Prusya'nın önündeki tek engel Fransa'ydı. Ancak savaşı kimin başlatacağı çok önemliydi, eğer Prusya saldırgan görünürse diğer Alman devletlerinden destek bulamazdı.

Kriz[değiştir | kaynağı değiştir]

1870'te İspanya tahtı için Prusya kraliyet ailesinden bir aday ortaya çıktı. Ancak Fransa'nın sert muhalefeti sonucu aday geri çekildi. Bu olay Prusya halkı tarafından öfkeyle karşılandı.

Prusya-İspanya ittifakından çekinen Fransa, Prusya sarayına baskı yapmaya başladı. 13 Temmuz 1870'te, Ems'te, Fransız büyükelçi ile Prusya kralı görüştüler. Büyükelçi, İspanya tahtı konusunda ısrar etmeleri durumunda ülkesinin Prusya'ya savaş açacağını bildirdi. Durumun ciddiyetine rağmen görüşme diplomatik nezaket çerçevesinde gerçekleşti.

Görüşmenin ardından Başbakan Bismarck'a bir telgraf çekilerek görüşmenin içeriği aktarıldı. Bismarck aradığı bahaneyi bulmuştu. Telgraftaki üslup çarpıtıldı, Fransızların taleplerini sunuş şekli kabalaştırıldı ve bu haliyle metin basına gönderildi. Fransızların küstahlığı karşısında Prusya halkı galeyana geldi ve Almanlar arasında savaş fikri yayıldı.

Telgraf metni Fransa'da da çarpıtıldı ve büyükelçiye hakaret edildiği şeklinde yorumlandı. Öfkelenen Fransız halkı, Prusya'ya savaş açılmasını talep etti.

Telgrafın önemi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ems Telgrafı, Bismarck başta olmak üzere siyasetçilerin halk üzerinde oynadığı bir oyundur. Hem Alman, hem Fransız halkları, basının göz boyaması sonucu savaşa destek vermeye başladı ve 19 Temmuz'da Fransa, Prusya'ya savaş açtı. Savaşın sonunda Alman Birliği kurulacaktı.

Bismarck, telgrafın gösterdiği etkiyi, Fransız boğası önünde kırmızı pelerin takmak olarak tasvir etmiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]