İçeriğe atla

Emlakbank SK

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Emlakbank
Tam isimAnkara Emlakbank Spor Kulübü
Kuruluş1982
Feshediliş2001
Eski isimleriEmlak Kredi Bankası
Renkler   Kırmızı-Lacivert

Türkiye Emlak Bankası bünyesinde 1982 yılında Ankara'da kurulan spor kulübüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 yılında Ankara'da Kırmızı-Lacivert renklerle kurulan spor kulübüdür. Futbol, Voleybol, Atletizm, Güreş gibi dallarda Türk sporu'na hizmet verem kulüp özellikle Türk sporuna kadın voleybolunda çok büyük başarılar yaşatmıştır. 1999 yılında Türkiye'de başlayan ekonomik krizin bankalar üzerinde olumsuz etkiler yaratması sebebiyle kulüp zor günler geçirmeye başlamış, 1999 yılında kadın voleybol şubesini kapatarak erkek voleybol şubesi ile devam etme kararı almışsa da, 2001 yılında bankanın Ziraat Bankası'na devredilmesi sonucu kulübün voleybol şubesi Emlak TOKİ kulübüne devredilmiştir.

Emlak TOKİ kulübü bünyesindeyken de özellikle kadın voleybol takımı çeşitli başarılar göstermişse de, kulübün zamanla finansal açıdan zor günler geçirmesi nedeniyle 2011 yılında Sultanlar Ligi'ne çıkma hakkı kazandığı sezon Pursaklar Belediyesi ile birleşerek voleybol şubesini kapatmıştır.

Takımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadın Voleybol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

1982 yılında kurulduktan sonra birkaç kez Sultanlar Ligi'ne yükselmek için Türkiye Voleybol Şampiyonası finallerine katılmış olsa da, Sultanlar Ligi'nde ilk kez 1985-86 Sezonu'nda mücadele etmeye başlamıştır. Sultanlar Ligi'nde mücadele ettiği her sezon büyük takımların çekindiği bir takım olan Emlakbank, 1989-90 Sezonu'nda ise Eczacıbaşı'nın Türkiye liglerinde 17 sezondur süren şampiyonluk ambargosuna son vererek Eczacıbaşı dışında ligde şampiyonluk yaşayan ilk kulüp olmuştur. Aynı başarıyı bir sonraki sezonda gösteren Emlakbank toplamda 3 Sultanlar Ligi şampiyonluğu'na sahiptir.

Erkek Voleybol Takımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Efeler Ligi'ne ilk kez 1986-87 Sezonu'nda yer alan kulüp bu ligde hiç şampiyonluk yaşayamasa da, erkek voleybolunda her zaman adı geçen bir kulüp olmuştur.