Emil Aarestrup

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Emil Aarestrup

Emil Aarestrup (d. 4 Aralık 1800, Kopenhag - ö. 21 Temmuz 1856, Odense) Danimarkalı şair. Büyük bir teknik ustalıkla yazdığı aşk şiirleri, ölümünden sonra arkadaşı Winther tarafından yayımlandı.

Yaşam ve kariyer[değiştir | kaynağı değiştir]

Aarestrup doğdu Mağaza Kongensgade içinde Kopenhag tarafından belirlenen bir süre içinde, Napolyon savaşları Danimarka sürüklenen olmuştu, ve hangi resmen ülkeyi terk iflas . Bununla birlikte, bu dönem genellikle Danimarka Altın Çağı olarak nitelendirilir.

Babası mutlak monarşinin hizmetinde bir gümrük memuruydu ve aynı zamanda bir bon vivanttı.

Aarestrup'un küçük bir erkek kardeşi vardı, ancak yedi yaşındayken, ebeveynleri ayrıldı ve iki Aarestrup çocuğunu yetim kaldıktan kısa bir süre sonra trajik bir şekilde öldü, ancak yerel bir yaşlı spinster Marie Møller ve erkeklerin bakımında dedesi, çay ve porselen satıcısı. Bir şair olarak Aarestrup daha sonra belki de bu travmatik çocukluk deneyimlerinden kaynaklanan kayıp ve yalnızlık duygularına dönecekti.

1819 yılında Aarestrup öğrenci oldu ve çalışma devam tıp de Kopenhag Üniversitesi aynı yıl onun 15 yaşındaki kuzeni Caroline Aagard evli O 1827 yılında bir hekim olarak mezun ve beraber yerleşti Nysted Danimarka adada Lolland, burada pratik yapardı. Daha sonra, Kopenhag'daki çalışmaları sırasında, doğal olarak Caroline ile olan ilişkilerini zorlayan gayri meşru bir kızı ile babasının gayri meşru bir kızını babası olduğu öğrenildi, ancak buna rağmen, daha az baba olmanın yanı sıra, bu kız için de hükümler verdi. Eşi ile 12'den fazla çocuk. Aarestrup çifti, 1827'den 1838'e kadar Nysted'de yaşayacaktı; Aarestrup, hala yeterli olmasa da, büyüyen aileye yaptığı harcamalar için daha uygun olan daha karlı bir bölgeye sahipti. 1849 yılında nihayet Bölge Doktor çok daha büyük yazı elde etmeyi başardı Funen başka doktorlar nezaret. Yine o ve ailesi son kez hayatının geri kalanını geçirdiği Odense'ye taşındı.

Çalışmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Doktor olarak boş zamanlarında şiir yazdı. 1838'de hayatta iken sadece bir kitap yayınlandı: "Digte" ("Şiirler"). Genel olarak, serbest bırakıldığı sırada eleştirmenler ve halk tarafından göz ardı edildi. Bir diğeri 1863'te ölümünden sonra yayınlandı: "Efterladte Digte" ("Ölüm Sonrası Şiirleri").

Danimarka liristleri arasında Aarestrup, en gerçek amoristlerden biri olarak kabul edilir . Özellikle ritorellerinde ve kısa ve vurgulanan ayetlerinde ustalığa ulaşır. Bir ayet teknisyeni olarak Alman şair Friedrich Rückert'ten etkilenir ancak kendi formunu bulur. Çağdaş Danimarka aşk şairlerinin çoğuyla karşılaştırıldığında, hala dekoruma saygı duymasına rağmen çok daha şehvetli, maddi ve cesurdur . Onun melodi alaycı, ironik, esprili ve zarif ama bazen gizli bir ölüm ve kibir korkusu ile. En ünlü şiirleri arasında Paa Sneen (“Karda”), Angst (“Korku”), Til Nanna (“Nanna İçin”), Tidlig Skilsmisse(“Erken Boşanma”) ve Var det Synd? (“Günah mıydı?”). Bugün daha az bilinen, liberal sempatilerini ortaya çıkaran birkaç politik şiiridir.

Eski[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendi zamanında tanınmamasına rağmen, şimdi en etkili Danimarka şairlerinden biri olarak kabul edilmektedir ve bugün Danimarka'da hala okunmaktadır. Normalde şiiri, büyük şair Sophus Claussen'in önemli bir habercisi olarak kabul edilir.