Elvenking

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Elvenking İtalya çıkışlı bir melodik folk metal grubudur. Elvenking Kasım 1997 de Gitaristler Aydan ve Jarpen tarafından kuruldu. İki arkadaşta metal müzik ile folkorik müziği birleştirip sevdikleri istedikleri müziği meydana getirmek istiyorlardı. Mart 1998'de vokalist Damnagoras gruba katıldı ve eylul ayında bateriye Zender geçti. İlk başından beri grup kendisini metal müzik ve folklorik müzikle harmanlanmıi altyapıyı paganist ve folklorik hikâyelerle süslemeyi tercih etmiştir. Daha sonra Damnagoras grupta iki görevi birden üslenmiştir hem vokalist hem de bas gitarist. İlk albümleri "To Oak Woods Bestowed" İtalya Treviso'da New Sin Audio Design Studyolarında kayıt edilmiştir. Bu 5 şarkılık albüm Elvenking'in ilk albümü olarak piyasaya sürüldü.

Grup daha sonra Alman AFM Records ile anlaştı ve "Heathenreel" albümü CD formatında piyasaya sürüldü. Metal müziğin temel enstrumanları haricinde flut ve kemal kullanarak müziklerini zenginleştirdiler. Kendilerini Folk-Agressive Metal olarak tanımlayan Elvenking daha sonraları Gorlan'ı gruba bas gitarist olarak aldılar.

Sağlık sebepleri yüzünden Damnagoras gruptan Ağustos 2002 ayında ayrıldı ve yerine Kleid geldi.Hemen ardından Elyghen (Klavye-viyola) gruba katıldı ve grup müzik stilini Elf metal olarak yönlendirildi. Grubun son albümü WYRD 19 nisan 2003 tarihinde piyasaya sürüldü ve çok iyi tepkiler aldı

Uzun bir bekleyişin ardından Damnagoras gruba döndü. İki yıl önce gruptan ayrılan vokalist, içinde aynı heyecan ve aynı ruhla gruba döndüğünü ve herkesi çok özlediğini söyledi. Vokalini Kleid'in yaptığı son albümleri WYRD'nin ardından grup, kişisel ilişkiler ve ticari anlamda yaşadıkları sıkıntılar yüzünden oldukça zor zamanlar geçirdi. Şu an orijinal kadro tekrar hep beraber ve kısa bir süre içinde hazır olacak üçüncü albümün çalışmalarını sürdürüyorlar..

WYRD'nin ardından Elvenking ve AFM Records arasındaki anlaşma sona ermek üzereyken, satışların çok iyi gitmesi ve iki albümün de çok iyi eleştiriler alması nedeniyle AFM, Elvenking ile sözleşmesini uzattı.

Grup şu an için üçüncü albümde de bulunacak 6 tane promo şarkı kaydetti. Damnagoras, şu ana kadar duyduğum en inanılmaz şarkıları yaptık. Elvenking çok güçlü bir şekilde geri dönecekderken Aydan, yeni bir şarkı yaparken hiç bu kadar tatmin olmamıştım.. Bu, sanırım grubun şu ana kadar yaptığı en iyi albüm! dedi..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]