Ellen Churchill Semple

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ellen Churchill Semple
Doğum08 Ocak 1863(1863-01-08)
Louisville, Kentucky
Ölüm08 Mayıs 1932 (69 yaşında)
West Palm Beach, Florida
MilliyetAmerikan
EğitimVassar College
Kariyeri
DalıCoğrafya
Çalıştığı kurumlarChicago Üniversitesi
Clark Üniversitesi
EtkilendikleriFriedrich Ratzel

Ellen Churchill Semple (d. 8 Ocak 1863 - ö. 8 Mayıs 1932), Amerikalı coğrafyacı ve Amerikan Coğrafyacılar Derneği'nin ilk kadın başkanı. Amerika Birleşik Devletleri'nde coğrafya disiplininin, özellikle insan coğrafyası çalışmalarının erken gelişimine önemli ölçüde katkıda bulundu. En çok antropocoğrafya ve çevrecilik alanındaki çalışmalarla ve "çevresel determinizm" tartışmasıyla yakından ilişkilidir.

Erken dönem[değiştir | kaynağı değiştir]

Alexander Bonner Semple ve Emerine Price'ın beş çocuğunun en küçüğü olan Semple, Kentucky eyaletinin Louisville şehrinde 8 Ocak 1863'te doğdu.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Semple'ın erken eğitimi, annesi Emerine Semple ve özel öğretmenler tarafından yönlendirildi. Semple, kız kardeşi Patty Semple'ı birincilikle mezun olduğu ve mezuniyet sınıfının en genç üyesi olduğu Vassar'a kadar takip etti.[1] Semple, 1882'de 19 yaşında Vassar Koleji Tarih Bölümü'nden mezun oldu ve 1891'de Vassar'da Tarih Yüksek Lisansı yapmaya devam etti. Friedrich Ratzel'in eserleriyle karşılaştığı Londra'yı ziyaret ederken coğrafya ile ilgilenmeye başladı. Ratzel'i aramak ve onunla Leipzig Üniversitesi'nde okumak için Almanya'ya gitti. Bir kadın olarak, üniversiteye girmesi yasaklanmıştı, ancak beş yüz erkek öğrenciden oluşan bir sınıftaki tek kadın olan Ratzel'in derslerine katılmak için izin alabildi.[2] Ratzel ile çalışmaya devam etti ve Amerikan ve Avrupa dergilerinde birkaç akademik makale yayınladı, ancak hiçbir zaman bir derece alamadı.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Notable American Women: Volume III. Cambridge, Massachusetts: The Bellnap Press of Harvard University Press. 1971. s. 260. 
  2. ^ Brown, Nina. Ellen Churchill Semple: The Anglo-Saxons of the Kentucky Mountains, 1901. Center for Spatially Integrated Social Science. Accessed 2015-3-12. Webarşiv şablonunda hata: |url= value. Boş.
  3. ^ Edwards (Temmuz 1933). "Ellen Churchill Semple". Agricultural History. 7 (3): 150-152.