Eli Acıman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eli Acıman
Eli-aciman.jpg
Eli Acıman
Doğum 1919
İstanbul
Ölüm 13 Ocak 2011 (92 yaşında)
İstanbul
Meslek Reklamcı ve iş adamı

Eli Acıman (d. 1919; İstanbul - ö. 13 Ocak 2011; İstanbul) Türkiye'nin ilk reklamcısı ve reklam ajansı kurucusudur. Manajans reklam ajansının kurucusu ve başı idi.

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Eli Acıman, 1919'da İstanbul'da doğdu. Orta hâlli bir Yahudi aileye doğan Acıman, genç yaşta öğrenim hayatını, gazetecilik eğitimi almak üzere İngiltere'ye gitmek amacıyla yarıda bıraktı. İngiltere dönüşü sonrası baba mesleği olan iplikçiliğe değil de kendisini zirveye taşıyacak olan reklamcılığa karar kılar. Ancak bu karar kılış, öyle planlanmış ve altyapısı oluşturulmuş bir süreç sonunda olmamıştır. İngiltere'den döndüğü sırada, abisi Moiz Acıman kendisine iş buldu. Bulduğu işle, abisin Mahmutpaşa'da mağaza komşusu olan ünlü Yahudi asıllı iş adamı ve modacı Vitali Hakko'nun ürettiği şapkaların reklâmını yapmaya başladı. İlk yaptığı reklam Vitali Hakko'nun ünlü "şen şapka" reklamıydı.

II. Dünya Savaşı'nın sonuna doğru, Türkiye'de "savaş ekonomisinin" sona ermesiyle ve ekonominin toparlanmasıyla, 1944 yılında Eli Acıman, Vitali Hakko ile birlikte "Faal Reklam acentesi"nı kurdular. Ancak işler umulduğu gibi gitmeyince Vitali Hakko kısa bir süre sonra bu ortaklıktan ayrıldı.

Ayrılıktan sonra Eli Acıman, 1946 yılında Türkiye'nin başlıca iş adamlarından Vehbi Koç ile tanışırak Koç şirketlerinin reklam işlerini alınca geniş bir iş imkânına kavuşur. Böylece gelişmeye başlayan firma, 1957 yılında Eli Acıman, Arif Erdemir ve Nesim Matan'ın 50'şer bin lira ve eşit şartlarda ortaklığı ile şirketleşerek "Faal Ajans" adını alır. Eli Acıman üç yıl kalmak üzere ABD'ye gitti. 1960 yılında döndükten sonra ajansın işleri çok büyüdü ve 1965 yılında genişleyen iş hacminin de etkisiyle ortaklar dostça ayrıldılar. Eli Acıman "Manajans", Arif Erdemir de "Yeni Ajans" adıyla yollarında devam ettiler. Bu ayrılık esnasında ortaklar müşterilerini de ikiye bölmüş oldu. Ayrılıktan sonra her iki firma da müşteri portföylerine yeni isimleri ekleyerek bugün Türkiye’nin en büyük reklamcılık kuruluşu haline gelmişlerdir.

Eli Acıman, sektörün en önemli çatı kuruluşu olan Reklamcılar Derneği'nin de kurulmasına öncülük etmiş ve büyük emek verdiği bu derneğin ilk başkanlığını yapmıştır. 1990 yılında Avrupa Reklam Ajanslar Birliği tarafından altın madalya ile onurlandırıldı. TÜSİAD'a 30 yıldan uzun süre hizmet veren üyelerinden biri olan Eli Acıman, 1970'li yıllardan itibaren İstanbul ili vergi rekortmenleri listesine de girdi.

2004 yılında Hürriyet Gazetesi tarafından düzenlenen yarışmada Eli Acıman'a "Hürriyet Özel Ödülü" verildi. Eli Acıman, ilerleyen yaşından dolayı emekliye ayrılıp reklam ajansının yönetimini kızı Linda Acıman'a bıraktı. 13 Ocak 2011 tarihinde 92 yaşındayken vefat etti.

Reklam kampanyaları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • “Şen Şapka” (1944, Vitali Hakko)
  • “Kral bira, lüks bira” (1969, Tuborg)
  • “Soylu yün halı” (1976, Saray)
  • “Fark edilirsiniz” (1977, Beymen)
  • “Hizmette sınır yoktur” (1980, YKB)
  • Sony varken Sony alınır” (1987)
  • Turgut Özal için 1983'te hazırlanan “İcraatın İçinden” TV programı

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]