Elektrik iletim kulesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Elektrik iletim kulesi
Transmission towers at sunset in East Texas

Elektrik iletim kulesi, üstten geçen bir elektrik iletim hattını desteklemek için kullanılan, genellikle çelik bir kafes kule olan yüksek bir yapıdır.

Elektrik iletim kuleleri, elektrik şebekelerinde, genellikle elektrik santrallerinde elektrik trafo merkezlerine taşıyan yüksek gerilim iletim hatlarını taşımak için kullanılırlar. Çok çeşitli şekil ve boyutlara sahip olup genellikle 15 ila 55 m arasında yüksekliğe sahiptirler.[1] Çeliğe ek olarak, beton ve ahşap dahil başka malzemeler de kullanılabilir.

Asma, terminal, gerilim ve aktarım olmak üzere dört ana elektrik iletim kulesi kategorisi bulunmaktadır. Bazı iletim kuleleri bu temel işlevleri birleştirir.[1] Elektrik iletim kuleleri ve bunların üstten geçen elektrik hatları genellikle bir tür görsel kirlilik olarak kabul edilir. Görsel etkiyi azaltma yöntemleri yeraltını içerir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Environmental, Health, and Safety Guidelines for Electric Power Transmission and Distribution" (PDF). International Finance Corporation. 30 Nisan 2007. s. 21. 13 Ekim 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ekim 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]