İçeriğe atla

Elaine Showalter

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Elaine Showalter (d. 21 Ocak 1941), Amerikalı feminist eleştirmen ve yazardır.

21 Ocak 1941’de doğan Elaine Showalter, Amerikalı bir edebiyat eleştirmeni, feminist ve kültürel ve sosyal konularda bir yazardır. Birleşik Devletler akademisinde feminist edebi eleştirinin kurucularından biridir ve jino-eleştirilerin kavramını ve uygulamasını geliştirir.

Akademik ve popüler kültür alanlarında tanınmıştır. Feminist edebi eleştiriden modaya, bazen hastalıklarla ilgili çalışmaları ile yaygın tartışmalara yol açan çeşitli konular üzerine odaklanan sayısız kitap ve makale yazmış ve düzenlemiştir. Showalter, People dergisi için bir tv eleştirmeni, BBC radyo ve televizyonunda bir yorumcu olmuştur.

Onların Akranlarından Bir Jüri: Anne Bradstreet'ten Annie Proulx'a (2009) kadar olan Amerikan Kadın Yazarlar, Amerikan kadın yazarlarının edebi geleneği için bir iddiadır. Bu kitap, 2012 Truman Capote Edebi Eleştiri Ödülü'nü kazandı.

Boston’un Massachusetts eyaletinde doğan Elaine Cottler Showalter, ailesinin isteklerine karşı akademik kariyerine onları ikna etti. Bryn Mawr Koleji’nde lisans derecesi, Brandeis Üniversite’sinde yüksek lisans ve 1970'te Davis Kaliforniya Üniversite’sinde doktora derecesi aldı.İlk randevusu Rutgers Üniversitesi, Douglass Koleji’ndeydi. Princeton Üniversitesi fakültesine 1984 yılında katıldı ve 2003 yılında erken emeklilik yaptı.

Babası yün işindeydi ve annesi ev hanımıydı. 21 yaşındayken Showalter, ailesi tarafından Yahudi inancının dışında evlilik dışı bırakıldıklarını reddetti. Kocası İngiliz Showalter, Yale tarafından eğitim görmüş ve 18. yüzyıl Fransız edebiyatı profesörüdür. Showalters’ın iki çocuğu var, Michael Showalter, bir aktör ve komedyen ve Vinca Showalter Lafleur profesyonel bir konuşmacıdır.

Showalter, Viktorya dönemi edebiyatında uzman ve Fin-de-siécle (19. yüzyıl başında) uzmanıdır. Bu alandaki en yenilikçi eseri özellikle edebiyatta çılgınlık ve histeri içerisindedir; özellikle kadın yazarlığı ve kadın karakterlerin canlandırılması.

Showalter, Avalon Vakfı Profesörü Emeritadır. Akademik Başarları bir (Guggenheim Fellowship) ve bir Rockefeller Humanities bursu (1981-82)dir. Ayrıca Modern Dil Kurumu’nun (MLA) eski başkanıdır.

Feminist teori ve eleştirisi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Duke Üniversitesi merkezli Toril Moi, 1985'teki sexual ve textual politics (cinsel ve metinsel politikalar) kitabında, kadının özcü görüşünü anlattı. Moi özellikle Showalter’ın kadın görüşüne ve kadın kimliği için içe doğru gerekli araştırma, kadının bireysel bağımsızlığına ilişkin düşüncelerini eleştirdi. Post yapısalcı döneminin büyük çoğunluğunda bu anlam dilsel ve sosyal olarak yapılanan kimliğin tarihsel ve bağlamsal olduğunu öne sürer. Moi esas kadın benliğinin olmadığını iddia etti.

Moi’ye göre, edebi teorideki eşitlik problemi, edebi ölçütün hiçbir şekilde var olmadığı gerçeğinden esas olarak erkek ve temsil edilmez kadın geleneği olduğu gerçeğinde yatmaz. Moi, kadın edebi ölçütünün erkek ölçütünden daha az baskıcı olduğunu tartışır, çünkü bu mutlaka kadının özel bir sosyodemografik sınıfını gösterir; belki tüm kadınları gösteremez çünkü kadın geleneği sınıfa, ırka, sosyal değerlere, cinselliğe vb dayanması ciddi şekilde farklıdır. Kadın farkındalığı aynı nedenler için var olmaz. Moi varoluşçu bir durum olarak ne gördüğüne karşı çıkar; yani o cinsiyete dayanan herhangi bir belirlemeye karşı çıkar. Aynı zamanda Moi’nin eleştirisi varoluşçu ve postmodern feminist kuramcıları arasında geniş bir tartışmanın kısmı olarak etkiliydi.

Büyük eserlerin özetleri

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Showalter'ın Doktorası Tez, Çift Kritik Standart: İngiltere Kadın Yazarlar Eleştirisi, 1845-1880 (1969) olarak anılır ve daha sonra kendi alanlarında bir Edebiyat: Bronte'den Lessing'e (1978) kadar İngiliz Kadın Romanlarından oluşan uzun bir ve Virginia Woolf hakkında çok tartışılan bölüm.
  • Kadın Malady: Kadınlar, Çılgınlık ve İngiliz Kültürü, 1830-1980 (1985), bir zamanlar "kadın hastalığı" olarak bilinen ve Showalter'e göre bugün depresyon denilen histeriyi tartışıyor. Showalter, uygun kadınsı davranış hakkında kültürel fikirlerin, Viktorya döneminden günümüze kadının deliliğini tanımlamayı ve tedavi etmeyi nasıl şekillendirdiğini gösterir.
  • Cinsel Anarşi: Fin de Siecle'deki Kültürde Cinsiyet (1990), cinsiyet öyküsünü ve cinsel üstünlüğe ve kimliğe yönelik savaş ile ilişkili kriz, temalar ve problemleri özetlemektedir.

1990'larda Showalter popüler magazinlere yazmaya başladı ve çalışmalarını akademik kariyeri boyunca hiç olmadığı kadar kamusal alana taşıdı. Showalter, 1996'da People dergisi için televizyon eleştirmeni oldu. Popüler kültür çalışmalarında bulunmak için yaptığı hareketi şöyle anlatıyor: "Popüler kültürünü her zaman çok sevdim, ancak entelektüellerin endişe etmesi gereken ciddi bir şey değildi ... İstiyorum arka planımı ve yeteneklerimi geniş bir kitleye ulaşan konulara getirebilmek için "(Plett).

  • Histerikler: Histerik Salgınlar ve Modern Medya'da (1997) Showalter, geleneksel olarak dişil olarak görülen bir histerinin, yüzyıllar boyunca ayakta kalabildiğini ve şimdi sosyal ve tıbbi açıdan kabul görmüş hastalık biçiminde kültürel olgular içinde kendini gösterdiğini iddia etmektedir. Popüler medya, Showalter'in "hayali hastalıklar" dediği gibi, paranoyak raporlar ve bulgularla halkı doyurduğunda, mutsuz hayatların psikolojik ve fiziksel etkileri "histerik salgınlar" haline gelir (Hystories, kapak). Showalter, "Histeri günlük yaşamın bir parçası ve yalnızca 1990'larda hayatta kalmayıp, geçmişe oranla daha bulaşıcı bir şey değil, gazeteler, dergiler, talk-showlar, kendi kendine yardım kitapları ve tabii Internet, bu kez kendilerini uluslararası olarak semptomlar olarak ortaya koyuyorlar "(Plett) Bu görüş, Showalter'ın, resmi tıbbi eğitim almayan Showalter'in bu kararlılığı yapma yetkisine sahip olmadığını iddia eden hasta hakları grupları ve tıp doktorları tarafından eleştirilmesine neden oldu.
  • Kendini Keşfetmek: Bir Feminist Fikri Mirası Sahiplenmek (2001), çoğunlukla ABD ve Birleşik Krallık'ta bulunan 18. yüzyıldan beri feminist simgeleri araştırır. Showalter, Mary Wollstonecraft, Charlotte Perkins Gilman ve Camille Paglia gibi ağırlıklı olarak entelektüellerin katkılarını kapsıyor. Popüler medyanın kadınların algılanışı ve bugünkü feminizmin önemini vurgulayan Showalter, Oprah Winfrey ve Prenses Diana gibi popüler kişiliklerin katkılarını da tartışıyor.
  • Edebiyat Öğretimi (2003), esasen üniversitede lisans öğrencilerine İngilizce edebiyat öğretmek için bir kılavuzdur. Showalter, öğretme teorisine yaklaşımlar, ders programı hazırlama ve başkaca pratik konular arasında tabu konularından bahsediyor. Showalter, öğretimin ciddiye alınması gerektiğini ve burs kadar entelektüel bir bakış açısıyla değerlendirildiğini belirtti.
  • Fakülte Kule: Akademik Roman ve Hoşnutsuzlukları (2005), 1950'lerden günümüze Anglo-Amerikan akademik romanın incelenmesidir.
  • Audio: Elaine Showalter in conversation on the BBC World Service discussion programme The Forum
  • Open Yale Lecture on "The Classical Feminist Tradition," delivered by Paul Fry